Zlato! Zlato! Zlato! Jeho zásoby ve světě se velice rychle tenčí a z přírody se zpracované přesouvá do trezorů. Nikde vlastně neexistují údaje, kolik tohoto drahého kovu mezi lidmi vlastně je. Další boom nastal v půli srpna, když se nákupní horečka vyšplhala opravdu na rekord.
Investoři nevěří bankám, své peníze ukládají do drahých kovů raději. Je to prý jistější. V oblibě jsou medaile, mince i slitky, i když investiční zlato není zatíženo DPH někteří stále ještě upřednostňují více to umělecky zpracované. O novinkám v České Mincovně hovoří její ředitel Radek Šulta.
Automat na zlato není vůbec sci–fi
Zvažujete automaty na zlato. Je vůbec tato myšlenka reálná?
Já to řeknu po pravdě. Byla to spíš nechci říci kachna letního období. Měli jsme opravdu hodně velkou poptávku zákazníků, kteří si buď kupují v kamenných obchodech nebo v e-shopu. Přemýšleli jsme, jakým způsobem bychom nabídli zlato lidem, nechci říkat z ulic, nějakou jinou formu. Nechali jsme se inspirovat zlatomaty nebo automaty na zlato.
Je to rozpracovaný projekt, nebyla to nějaká bublina, pracujeme na tom. Pokud bychom se rozhodli, že do toho půjdeme, tak je horizont nejdříve za půl roku. V žádném případě to nechceme vztáhnout jen na zlaté mince, zlaté slitky a zlaté cihličky, ale chceme nabídnout mince i naše medaile.
Jakým způsobem ošetříte požadavek Evropské unie registrovat kupce investičního zlata. Seznam se musí uchovávat několik let?
Je to složité. Nejsme schopni to celé vyvinout doma na koleni přes noc. Koupili bychom si licenci a poskytovatel tohle zajištěno má. Pokud bychom do toho šli, tak se bavíme o pilotním projektu jednoho až dvou kusů řekněme během roku. Ale vzhledem k tomu, kolik jsou vstupní poplatky na získání licence, tak bychom jich museli mít na území republiky až sedm.
Budou zřejmě ve větších centrech?
Podle koupěschopné poptávky. Samozřejmě Praha – letiště, nějaká exkluzivní nákupní zóna. Pokud by se to ujalo, tak by mohly být i v Brně i Ostravě.
Vlastní mince ražené v licenci
Říkal jste, že by tam byly i mince. Co na to Česká národní banka?
Chceme tam dát mince, které mají charakter investičního zlata. Když se podíváte dnes do zlatomatů v Dubaji tak je tam pět typů slitků a pět typů mincí typu Krugerland, Filharmonie nebo Panda. Už jsem veřejnost informoval, že jsme připraveni začít razit mince vlastní s licencí novozélandské mincovny.
Od října? Platí to?
Pracovní termín je říjen, ale jsou nejasnosti ohledně motivů, které musí schválit novozélandská mincovna. Tedy spíše přelom října a a listopadu.
Jaké by měly být motivy?
Reverzní strana vždy musí obsahovat motiv královny Alžběty. Musí být uveden také nominál, měna – novozélandský dolar. Zvažujeme čtyři rozměry, váhy, jak to chcete nazvat. Měla by to být jakási dvojčata k našim vysokogramážním zlatým investičním medailím. Myslím, že tam bude motiv dobré královny Anny a chceme udělat do tandemu 100 dukát a 40 dukát a potom menší.
Pak bychom nabídli něco menšího pro sběratele a drobné investory. Například dvouuncovka. A motivy? J. A. Komenský, vzdáme hold letcům RAF z druhé světové války a kombinace Jana Husa. Musí tam být vždy něco hezkého, co ale současně spojuje českou historii a současnost s Británií.
Za kolik se budou prodávat?
Je to přesně mezisegment mezi zlatým slitkem, cihlou a medailí. Tam je zlato zatíženo DPH. Musíme být konkurenceschopní. Když se podíváte na podobné investiční mince Panda, Krugerland, Filharmonie, tak tam se někde budeme pohybovat. Je to vždy dražší než samotný slitek, ale zase má to parametry mince. To znamená, že pro sběratele je to zajímavé. Bude vydáno jen několik set nebo tisíc kusů. Bude mít nominál a tedy i funkci jakéhosi legálního platidla.
Šance pro ty, kdo nemají na kilovku
Proč jste vůbec o tomto záměru začali uvažovat?
Sami zákazníci nás pobízeli, ať najdeme nějaký instrument aby mohli nakoupit zlato jako investiční komoditu, ne jako s odpuštěním tu cihlu. Říkali: Dejte tomu nějaké grafické ztvárnění.
My jsme tento projekt představili na České národní bance a udělali s nimi jakousi dohodu. Budeme začínat s jakýmsi odskokem na jejich maximální tonáži. Centrální banka emituje zlaté mince, které mají parametry investičního zlata bez DPH, letos je to půl uncovka, příští rok uncovka. Příštích čtyři až pět let nepůjdou výš. Proto my začínáme od uncovnky, aby zákazník měl možnost volby. Když chci mít českou minci, tak pořídím vydanou ČNB anebo půjdu do nějakého investičního instrumentu. My mu tedy nabídneme mince s novozélandskou licencí.
Samozřejmě stříbrná mince nebo medaile bude vždy do budoucna zatížena DPH. Ale máme dost dotazů, poptávek od středně velkých investorů, kteří nedosáhnou na zlatou kilovku milion tři sta tisíc korun. Máme indicie, že cena stříbra je dnes trochu podhodnocena. Historicky se jeho cena vyvíjela v závislosti na zlatu. Investoři věří, že se jim stříbro zhodnotí na bázi kovu, přestože zaplatí DPH.
Jak mince hodláte představit veřejnosti?
Myslím, že to bude větší šou než byly například kilovky stříbra.