Město je neodmyslitelně spjato se šlechtickým rodem Liechtensteinů, který po několik staletí nejen citlivě měnil krajinu a urbanistiku až do vytvoření ojedinělého Lednicko – valtického areálu zapsaného do seznamu památek Unesco a přezdívaného Zahrada Evropy. Tento rod určoval i vývojové směry vinařství včetně koncentrace výroby a již v 17. století vybudoval mohutné křížové sklepní prostory. Na svém panství umožnili i šlechtění a nové technologické postupy. Liechtenstenové stáli i u zrodu vinných trhů.

Ve Valticích je naše jediná střední vinařská škola, která byla již v roce 1873 zároveň první otevřenou školou s vinařským oborem. Valtice jsou také sídlem několika významných vinařských institucí, za všechny jmenujme - Národní vinařské centrum, veřejnosti známé Salonem vín, který skrývá v podzemí valtického zámku sto nejlepších vín České republiky, jež se každoročně obměňují.

Ve Valticích nalezneme i Vinařskou akademii, která vzdělává a vychovává zájemce v oboru vína a somelierství.
Květen je pro Valtice nejvýznamnějším obdobím roku. Konají se zde největší odborné události našeho světa vína – Valtické vinné trhy, které se letos konají ve Španělské jízdárně zámku již po 41. v jejich novodobé historii. V pátek 9. května od 14.30 do 23 hodin a v sobotu 10. května od 10 do 23 hodin mají návštěvníci možnost ochutnat v celém průřezu naše nejlepší vína a porovnat je i se zahraničními vzorky. Přihlásilo se sto třicet osm vinařských firem s téměř devíti sty tržními víny.

Letos mohou zájemci návštěvu Valtic spojit i s prohlídkou otevřené části unikátního Valtického Podzemí, které je doslova zážitkovým poznáváním vína a historie.V pět set deseti metrech labyrintu sklepů se nacházejí nejlepší vína valtických výrobců a pravá moravská pohostinnost za příjemných tónů cimbálové muziky. Zajímavostí je i Muzeum cihel, zkamenělin a Valtického Podzemí. Valtice jsou po právu nazývany hlavním městem vína.

p.krejcik@dum-vina.cz