Výrobci skla a bižuterie, ale i subdodavatelé automobilového průmyslu nebo zástupci podnikatelů v cestovním ruchu se na popud Okresní hospodářské komory sešli u kulatého stolu s představiteli poslanecké sněmovny a zástupců kraje i města Jablonec.

Hlavním bodem programu byla krize ve sklářském a bižuterním průmyslu. „Problémy se začaly projevovat v roce 2003, po dvou letech už měly charaktery deprese až krize,“ upřesnil Josef Klofec, předseda představenstva Svazu výrobců bižuterie. Podle jeho slov se krize projevila prudce klesající konkurenceschopností, zejména ve vztahu k producentům z Jihovýchodní Asie.

Setkání se zúčastnili i špičkoví manažeři největších sklářských a bižuterních společností Jablonex Group, Preciosy nebo novoborského Crystalexu, na který dopadá krize nejvíce. „Podnikatelé mají existenční problémy,“ uvedl František Novosad, majitel Sklárny Harrachov.

Všichni zúčastnění považují situaci nejen ve sklářském a bižuterním průmyslu za neudržitelnou. „Pokud by zanikla výroba skla, znamenalo by to v krajním případě až kolaps města, které by se nemohlo rozvíjet,“ upřesnil Oskar Mužíček, ředitel Okresní hospodářské komory v Jablonci.

Při setkání výrobci vyjmenovali i další aktuální problémy. Trápí je silný kurz koruny k euru a dolaru, zvyšování cen energií nebo nedostatečná ochrana domácího trhu proti nekalé konkurenci asijských výrobců.

„Jisté záruky by přineslo jasné stanovení data přijetí eura. To ale osobně nevidím příliš optimisticky,“ dodal František Novosad.
Podnikatelé i vedení Hospodářské komory se shodli, že vládnoucí garnitura se staví k problémům sklářství velice chladně. „Státní správa je v tomto případě arogantní. Neřeší závažné problémy,“ uvedl Vladimír Opatrný, daňový poradce, který se jednání zúčastnil.

Prezident Hospodářské komory ČR Petr Kužel nyní předloží závěry jednání vládě a poslanecké sněmovně.

Trápí nás silná koruna i ceny energií
Podnikatele a živnostníky kromě finanční krize zlobí i nejasnosti kolem přijetí eura

„Včera bylo pozdě,“ uvedl Karel Sobotka, výrobce figurek z foukaného skla na otázku, kdy se mělo reagovat na problémy sklářství nejen na Jablonecku.
„Nejvíce mne jako živnostníka trápí nedostatečná ochrana našeho trhu. O tom se hovoří velice opatrně. A za to mohou všechny naše vlády,“ dodal Sobotka, který je podle svých slov posledním malým výrobcem foukaných figurek na Jablonecku.

Poslední dva roky si musí na výrobu půjčovat. „Cítím, že pokud bych skončil, skončila by tradice jednoho řemesla,“ doplnil Karel Sobotka z Těpeř. Podle jeho slov stát neřeší ani porušení pravidel obchodu, kdy se na asijské výrobky lepí etikety s označením země původu Česko.

Přijetí eura by přivítaly velké společnosti. „Bohužel, není politická vůle. Preciose by zavedení eura pomohlo,“ potvrdil Ludvík Karl, generální ředitel Preciosy. Totéž potvrdili i zástupci společnosti Jablonex Group.

Svaz výrobců bižuterie požaduje po vládě a ČNB podniknutí tří nezbytných kroků. Realizovat postup pro zamezení dramatického posilování koruny, vyvinout maximální tlak na zajištění srovnatelných konkurenčních podmínek ve vztahu k asijské konkurenci, zejména celních podmínek a stanovení co možná nejbližšího termínu pro přijetí eura. „Politická reprezentace by měla pomoci zachovat tento tradiční průmysl a ochránit jej tak před hrozící likvidací,“ dodal Josef Klofec, předseda představenstva Svazu výrobců bižuterie.

„Mrzí mě pokles obchodů bižuterních a sklářských firem. Město je ochotno podnikům pomoci, ale má omezené možnosti. Jsem spíše pesimista,“ uzavřel setkání Petr Tulpa, starosta Jablonce.