Dohromady si v tomto kraji lokálně prospěšné projekty rozdělí přes 210 000 Kč. Banka ocenila čtyři nejúspěšnější uchazeče z tohoto regionu sumou 150 000 Kč. Veřejnost navíc přispěla částkou 60 844 Kč.

„Díky programu ČSOB pomáhá regionům motivujeme veřejnost, aby se aktivně zapojila do podpory a zlepšování kvality života ve svém nejbližším okolí. Opět se podařilo vybrat rekordní částku, tentokrát přesahující 4 miliony Kč, a způsobit tak možná malé, ale velmi důležité změny v českých krajích. Jako banka v nich máme silné zastoupení, i proto nám záleží na tom, aby se v nich všem žilo lépe,” říká Petr Hutla, vrchní ředitel a člen představenstva ČSOB.

Poradenství i cvičení

Spolek Amelie s projektem Pomoc pro život s rakovinou získal od veřejnosti 21 666 Kč a banka mu navíc přispěla částkou 50 000 Kč. Amelie poskytuje služby, které nesouvisí přímo se samotnou léčbou onkologické nemoci, ale které řeší problémy v sociální a psychické rovině. Rakovina má totiž i výrazný vliv na psychiku a sociální situaci rodiny.

„Děkujeme veřejnosti i ČSOB za podporu a finanční pomoc. Amelie je v Liberci jedinou profesionální organizací, která psychosociální pomoc pro onkologicky nemocné a jejich blízké v regionu poskytuje, a to komplexně a odborně. I díky programu ČSOB pomáhá regionům v tom můžeme pokračovat a pomáhat těm, kteří to potřebují,” říká Petra Kuntošová se spolku Amelie.

Kromě poradenství spolek pro klienty realizuje i zdravotní cvičení, plavání, vycházky, arteterapii, vzdělávání a další projekty na podporu nemocných a jejich rodin. Amelie působí se svými službami též na onkologii nemocnice v Liberci a důležitou součástí služeb je i poradenská Linka Amelie. Psychosociální podporu, psychologické konzultace nebo sociální poradenství mohou zájemci získat i přes skype.

Mycí rituál

Na druhém místě se umístil Hospic sv. Zdislavy s projektem Mobilní koupelna. Tomu veřejnost poslala 21 006 Kč a banka přidala dalších 40 000 Kč.

Hospic pořídí do lůžkové části druhou mobilní koupací vanu, aby bylo možné bez problémů zabezpečit osobní hygienu i ležících klientů. Proud teplé vody, umytí celého těla kvalitní kosmetikou, opláchnutí a vyfoukání vlasů, následné promazání a uložení do čistých voňavých peřin je součástí mycího rituálu.

Třetím nejúspěšnějším uchazečem je spolek Čmelák - Společnost přátel přírody s projektem Sad pro všechny u Zero waste chalupy. Veřejnost mu poslala 12 650 Kč a banka dalších 35 000 Kč.

Chalupa Padouchov se nalézá na Ještědském hřebeni nad Libercem, neprodukuje odpady a snaží se to naučit i všechny své obyvatele. V jejím okolí je i několik jedlých keřů pro lidi i zvířata. A kousek od ní vznikne Sad pro všechny, aby její návštěvníci nemuseli ovoce kupovat.

Vítěznou trojici doplňuje Oblastní charita Jilemnice s projektem Nový vůz pro seniory (charitní taxi). Ten od veřejnosti získal 5 522 Kč a od banky 25 000 K

Komerční sdělení