Téměř 600 lidí přišlo kvůli víkendovým povodním o práci. Zda úplně, nebo dočasně, to ukáží až nejbližší dny. Jedna z nejvíce postižených fabrik je chrastavská Grupo Antolin, která zaměstnává na 500 lidí.

„Dozvěděl jsem se, že je fabrika zatopená, že nemůžeme vyrábět. Vedení mě ale požádalo, zda bych mohl přijít do práce odstraňovat škody po povodni. Samozřejmě jsem šel. Naštěstí bydlím v Liberci a mě se povodně nedotkly,“ uvedl zaměstnanec firmy Grupo Antolin v Chrastavě, který si nepřál do tisku uvést své jméno. (pozn.: redakce jméno zná).

Podle ředitele Grupo Antolin Petra Papánka je situace po povodni velmi vážná. „Ve výrobní hale jsme měli až 1,5 m vody. V současné době naši zaměstnanci, které záplavy nepostihly, chodí do práce a pomáhají s úklidem a odstraňováním následků povodně,“ sdělil Petr Papánek. „Vůbec nevíme, jak to bude dál a kdy rozjedeme výrobu,“ dodal ředitel firmy, která je výhradním dodavatelem stropů pro mladoboleslavskou škodovku.

Ve Frýdlantě hrozí krach textilky?

Velký problém kvůli velké vodě má firma Damino ve Frýdlantě. Ta je poslední textilkou na Liberecku a vyrábí ubrusy a prostírání. Zaměstnává kolem 180 lidí. Výroba by sice jet mohla, ale zaměstnanci se do práce nedostanou, a to kvůli zničenému mostu.

„Někteří z nás chodíme do práce po kolejích, což není příliš bezpečné. Velký problém je ale v tom, že se k nám nedostanou odběratelé a my zase naopak nevyvezeme zboží ven. Už teď jsme kvůli tomu ztratili zakázky a hrozí nám zavření,“ sdělil jednatel firmy Viktor Víšek. Tím by, už i tak nejvyšší nezaměstnaností zkoušené Frýdlantsko, dostalo novou ránu.

Dalšími firmami, jejichž chod narušily povodně, jsou například Benteler v Chrastavě, který zůstal bez proudu, hrádecký Trelleborg, KSM Casting a liberecké Denso. Těmto fabrikám zase chyběli polští zaměstnanci, kteří se kvůli povodním nemohli dostat do práce.

Mimořádnou pomoc postiženým oblastem tak okamžitě zahájil Úřad práce v Liberci. „Dáváme dohromady seznamy našich uchazečů o práci, kteří jsou zdravotně schopni. Budeme je kontaktovat a požádáme je, aby nastoupili na veřejně prospěšné práce, kde budou pomáhat odstraňovat následky po povodních,“ uvedla ředitelka Úřadu práce v Liberci Kateřina Sadílková s tím, že úřad práce také vyhlásil sbírku na pomoc postiženým oblastem.

„Úřady práce z celé republiky přivezou dary, které pak konkrétně rozvezeme do míst, kde byly povodně,“ doplnila. Úřad práce je rovněž připraven, v případě uzavření některých firem, přednostně přijímat uchazeče, kteří tímto způsobem přijdou o práci. „Hlavně je velmi důležité, aby si uchazeči přinesli s sebou zápočtový list. Bez toho jim nemůžeme vypočítat podporu,“ upozornila ředitelka ÚP.