V oblasti nejvýrazněji stoupá nezaměstnanost, stěhují se z ní významní zaměstnavatelé a žádné nové podniky se na Frýdlantsko nehrnou. Kritická začíná být situace také se zajištěním zdravotní péče.

„Jsme strašně stranou od zbytku kraje. Myslím si, že i proto na nás všichni tak trochu kašlou. Většina peněz jde do Liberce a tady se nic nerozvíjí,“ myslí si pětatřicetiletý Jaromír Štěpán z Frýdlantu. On i další obyvatelé situaci vnímají jednoznačně: Liberecký kraj Frýdlantsko zanedbává.

Kraj prý pomáhá, jak může

Větší příliv peněz do hospodářsky slabé oblasti by si představovali také starostové tamních měst a obcí.

„Není to otázka pouze této poslední krajské vlády, ale dlouhodobý problém. Frýdlantsko je hospodářsky slabou oblastí a podle toho by se měl kraj chovat. Určitě by se mi líbilo, kdyby se kraj výběžku více věnoval a nalil do něj víc peněz,“ podotýká starosta Hejnic Jiří Horák.

Vedení Libereckého kraje však tvrdí: Víme o problémech frýdlantského výběžku a děláme, co můžeme.

„Považujeme výběžek za rovnoprávnou lokalitu a navíc se snažíme zohledňovat jeho problémy s nezaměstnaností a dalšími vlivy krize,“ vysvětluje náměstek libereckého hejtmana pro dopravu Martin Sepp.

Obce i jednotlivci z Frýdlantska podle něj mohou využívat mnohé podpůrné programy financované z krajských i evropských grantů. „Víme i o vysoké nezaměstnanosti ve frýdlantském výběžku i Frýdlantě samotném a děláme vše možné pro zvýšení mobility pracovních sil. Proto jsme už v letošním roce posílili železniční spoje mezi Libercem a Frýdlantem o tři vlaky denně,“ uvádí Sepp.

Na Frýdlantsko vedou dvě špatné silnice

Podle starostů je největším problémem, který z velké části stojí za nezaměstnaností a nezájmem firem působit ve frýdlantském výběžku, špatné dopravní spojení.

„Z Frýdlantska vlastně vedou dvě komunikace, jedna přes Albrechtice, druhá přes Oldřichov v Hájích. Obě dvě jsou velmi komplikovaně sjízdné. Firmy nemají dobrou možnost přístupu do této oblasti,“ připomíná starosta Horák a jako příklad nabízí firmu Knorr Bremse, která se v současné době stěhuje z Hejnic do Liberce.

Jako jeden z hlavních důvodů změny působiště uvádí velké problémy s logistikou.

Stejný názor zastává i místostarosta Frýdlantu Miloslav Ferles.

„Nechci nějak vinit kraj, je těžká doba a možnosti jsou určitě omezené. Je však jasné, že Frýdlantsko je na okraji, je to oblast, která není moc zajímavá. Proto by bylo na místě hledat cesty, jak to místním lidem co nejvíce usnadnit, a to v první řadě právě zlepšením silniční sítě a dopravní obslužnosti,“ říká Ferles.
Starosty trápí také nedostatek lékařů

Situace na Frýdlantsku je podle místostarosty Frýdlantu velmi komplikovaná z celé řady důvodů, nejen z hlediska odlivu zaměstnavatelů.
Problémem je rovněž zdravotní péče nebo mizivé možnosti kulturního vyžití.

„Zabývám se problematikou zdravotnictví a právě tam teď začínáme mít poměrně dramatické problémy se zajištěním zdravotní péče. Staří doktoři odcházejí do zaslouženého důchodu a nové je problém sehnat. Vím, že bude brzy problém sehnat doktory i do mnohem zajímavějších oblastí a do velkých měst, natož na Frýdlantsko,“ popisuje blížící se kritickou situaci Miloslav Ferles.

S tímto celorepublikovým problémem však podle Ferlese kraj něco udělá jen velmi těžko. „Napadají mě pouze nějaké reklamní kampaně, ale těžko říct, jestli je to v možnostech kraje,“ uzavírá Ferles.