VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Změna v přiznání k dani z nemovitostí za rok 2012

Jablonecko – Odborník pro Deník: Vladimír Opatrný, předseda Krajské hospodářské komory Libereckého kraje.

11.1.2012
SDÍLEJ:

Vladimír Opatrný, předseda KHK Libereckého kraje a daňový poradce.Foto: DENÍK/ Lenka Střihavková

S účinností od 1. ledna 2012 byl novelizován i zákon o dani z nemovitostí. K významné změně s přímým a poměrně výrazným finančním dopadem došlo u zpevněných ploch pozemků.

Zákon jimi rozumí pozemek nebo jeho část v m2 evidovaný v katastru nemovitostí s druhem pozemku s druhem pozemku ostatní plocha nebo zastavěná plocha a nádvoří, jehož povrch je zpevněn stavbou podle stavebního zákona bez svislé nosné konstrukce.

Podle Generálního finančního ředitelství, které k novele zákona o dani z nemovitosti vydalo 15. listopadu 2011 informaci, musí stavba zpevňující pozemek při běžné údržbě a působení běžně předvídatelných vlivů po celou dobu své životnosti vyhovovat základním požadavkům na stavby, což je především mechanická odolnost a stabilita stavby.

Proto za zpevněnou plochu pozemku nelze považovat plochu zpevněnou snadno rozebíratelným povrchem bez nutností použití speciálních technologií (např. dlažbu nebo panely uložené bez podloží nebo v podloží z písku), či zpevnění povrchu pozemku pouhým rozprostřením materiálu (škváry, drtě) na povrchu pozemku včetně jeho případného zhutnění. Stavba zpevňující plochu pozemku nevznikne ani pouhým provedením terénních úprav.

Pro stanovení daně je rozhodující výměra pozemku. V případě, že se jedná o zpevněné plochy pozemků užívaných k podnikatelské činnosti nebo v souvislosti s ní, činí sazba 5,00 Kč/m2 při jejich využívání pro průmysl, dopravu, energetiku, ostatní zemědělskou výrobu a ostatní podnikatelskou činnost a 1,00 Kč/m2, pokud jsou využívány pro zemědělskou prvovýrobu, lesní a vodní hospodářství. Ze zpevněných ploch pozemků nepoužívaných k podnikání zaplatíme 0,20 Kč za jeden metr čtvereční.

Protože vymezení zpevněné plochy pozemku jako předmětu daně z pozemků je změnou rozhodnou pro stanovení daně, je poplatník povinen na zdaňovací období roku 2012 podat daňové přiznání nebo dílčí daňové přiznání, v němž tuto novou skutečnost zohlední a musí tak učinit do 31. ledna 2012.

Skutečnou výměru zpevněné plochy není třeba pro účely přiznání k dani deklarovat geometrickým zaměřením či znaleckým posudkem, poplatník si zpevněnou plochu jednoduše a prostě sám změří, a to pokud možno přesně.

11.1.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Děti pomáhají svým rodičům volit.
87

ON-LINE: Odvolili političtí lídři, hokejista i 103letá Českolipanka Anna Hejná

Tenis. Ilustrační foto.

Na Proseči se hraje o 15 000 dolarů, jablonecké čeká postup do extraligy

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Ženu nejprve okradl, pak ji v jejím bytě několikrát napadl

Jablonec n. N. – Jablonečtí policisté sdělili šestatřicetiletému muži podezření ze spáchání trestných činů krádeže a porušování domovní svobody, kterých se v minulosti dopustil.

Po letech znovu otevřou štolu pod hrází jablonecké přehrady

Jablonec nad Nisou – V sobotu 21. října se štolou pod hrází přehrady Mšeno opět ponesou hlasy a kroky mnoha lidí. Od 10 do 16 tu proběhnou komentované prohlídky.

Kam za sportem o víkendu 20.–22. říjen

Na Jablonecku se sportuje naplno. Nechybí fotbal, hokej, volejbal, házená a další sporty. Na prosečských kurtech se bude hrát tenis o 15 000 dolarů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení