Otázka:

Mám covid a manžel, který není očkovaný, tedy zůstal doma v karanténě. Manžel je OSVČ a pracuje jako elektrikář, platí si základní povinné odvody. Chci se zeptat, zda má nárok od státu na nějakou peněžitou podporu, když je v té karanténě? Lenka Š.

Odpověď:

Pro OSVČ, které zůstanou v karanténě, je určen kompenzační bonus, jehož jedním cílem je kompenzovat výpadky příjmů OSVČ a malých firem ve smyslu poklesu tržeb za dané období, a to ve výši až 1000 Kč za den, a zároveň kompenzovat povinnost podstoupení karantény či izolace ve výši 500 Kč za den karantény nebo izolace.

O kompenzační bonus lze žádat za obdobíod 22. listopadu 2021 do 31. prosince 2021 (tzv. první bonusové období) a následně za leden 2022 (tzv. druhé bonusové období). Žádost naleznete na webových stránkách finanční správy.

V poli „Důvod žádosti“ vyberete tu, která se Vás týká, v tomto případě by šlo o „karanténa nebo izolace“. Délku následně nastavíte podle toho, jak dlouho trvá stav, kvůli kterému o bonus žádáte, přičemž pro neočkované osoby karanténa je povinná následovně:

1) pokud nemáte příznaky onemocnění, můžete nejdříve 5. den absolvovat PCR test. Je-li výsledek negativní, karanténa končí 7. den. Pokud test neabsolvujete, karanténa končí 14. den.

2) pokud příznaky máte, co nejrychleji absolvujete konfirmační PCR test a nastupujete do izolace, která trvá nejméně 14 dnů od okamžiku, kdy Vám byl potvrzen PCR test jako pozitivní.

Odpověď připravila Poradna pro podnikatele Hospodářské komory ČR

K tématu:

Své dotazy do podnikatelské poradny posílejte na e-mail: zivnostnici@denik.cz