close Pavla Břečková, místopředsedkyně Asociace malých a středních podniků ČR info Zdroj: archiv AMSP zoom_in Měsíčně je to téměř pět tisíc korun, což je nepochybně férové. Spoustě živnostníků spadl přes noc příjem na čistou nulu, navíc se na tuto situaci nemohli nijak připravit.

Nezvykle elegantně se jeví i jednoduchost provedení – není nutné nikam chodit, o nic žádat.

Prostě v ročním výkazu, který osoba samostatně výdělečně činná posílá správě sociálního zabezpečení, se příslušná částka (v minimální výši) uvede jako uhrazená, uvedla Pavla Břečková, místopředsedkyně Asociace malých a středních podniků ČR.  

O ošetřovné a náhradu příjmu požádejte

Velmi dobrým krokem je též ošetřovné na děti, které zůstaly doma kvůli uzavření škol. Naše asociace se snaží prosadit tuto myšlenku už dva roky, a tak nám nyní trochu paradoxně pomohl popostrčit celou věc správným směrem neviditelný mikroorganizmus.

V tomto případě se živnostník musí obrátit na živnostenský úřad a o službu požádat.

Ošetřovné činí 424 korun na kalendářní den (včetně sobot a nedělí), což je asi 13 tisíc korun měsíčně.

Další novinkou je náhrada příjmu pro živnostníky, kteří nemohou pracovat, ve výši 15 tisíc korun měsíčně.

Cennou injekcí v nouzi, kdy jsou tržby omezené, ale nájem, úvěr či leasing samozřejmě běží, je pak podpůrný program Českomoravské záruční a rozvojové banky Covid II. Ten lze využít v kooperaci s běžnou bankou podnikatele, ale zde je už nutné počítat s administrativou.