"Ozvaly se tři rány, jako malé výbuchy a pak začalo hořet," říkali svědci na místě. K ohni vyjeli profesionální hasiči v půl desáté a těsně v závěsu se zvedaly dobrovolné jednotky jejich kolegů z Pasek, Kokonína, Proseče, Janova a Lučan. Při příjezdu hasičů na místo, plameny šlehaly z domu střechou.

"Občas tam něco znovu bouchlo, policisté nestíhali odhánět lidi," potvrdil redakci Jabloneckého deníku Jakub Hladík, který byl na místě. Hasiči se snažili krotit oheň a držet jej pod kontrolou, aby se nerozrostl. Podle neověřených informací přebývali v objektu bezdomovci jako ve squatu, podle dalších zdrojů, které mohou být pouze domněnkami, šlo prý i o varnu pervitinu. 

"Venku na židli přikrytá dekou sedí nějaká paní, dost špinavá, asi byla uvnitř," hlásil redakci další kontakt z davu zhruba 150 přihlížejících.

Třípatrový objekt ještě po 23. hodině hasilo sedm cisteren a hasiči zřídili dálkovou dopravu vody z přehrady. V tu dobu už ale měly jednotky požár pod kontrolou. "V objektu bylo v době požáru pět lidí, z nichž se jeden zranil. Sanita jej ale neodvezla, protože podepsal revers a odešel sám," uvedl operační důstojník jabloneckých hasičů Radek Fanta. Na místě požáru byl přítomen řídící důstojník Ladislav Žák. Předběžně hasiči odhadli škodu na půl milionu korun.

Až do sobotních ranních hodin likvidovali hasiči ze šesti jednotek požár objektu ve Mšeně. Hasiči ke zkrocení prvních plamenů museli použít i lafetovou proudnici (vodní dělo) a poté nasadili další tři vodní proudy. Během zásahu se museli potýkat s řadou nepřesných informací. "Podle ubytovaných lidí v obytné části prý neměly být v objektu žádné hořlavé látky a ani propanbutanové lahve, přitom hasiči pak likvidovali hořící sudy s olejem a asfaltem, nalezeno bylo i několik PB lahví," uvedla mluvčí krajských hasičů Zdenka Štrauchová.

V sobotu dopoledne proběhlo na místě došetření za účasti hasičských vyšetřovatelů a PČR s psovodem se speciálně vycvičeným psem k vyhledávání akcelerantů hoření. Reakce psa na detekci akcelerantů byla pozitivní, a proto případ pro podezření na úmyslné zapálení převzali do šetření policisté.

Letitý problém a pohoršení nejen místních lidí nad vzhledem okolí domu v těsné blízkosti druhé nádrže jablonecké přehrady se táhne téměř třicet let. Vlastní jej soukromý majitel a přes neustálé výzvy k likvidaci „skládky" se v okolí domu nacházejí staré automobily, dřevěné trámy, železné konstrukce, odpadky, stará okna a dokonce i nepojizdný karavan a nákladní automobil. Z Odboru životního prostředí jabloneckého městského úřadu už před několika lety redakci potvrdili, že majitel byl několikrát vyzýván k úklidu a byly mu uloženy nemlé pokuty. Strašidelná stavba, kde přespávají bezdomovci, děsí sousedy.