Hořet začalo v pondělí odpoledne. Zásah komplikoval nejen silný vítr, který oheň stále rozdmýchával, ale i veliká prašnost a těžký terén, ve kterém hořelo. „Jednalo se o požár klestí, který se následně rozšířil lesem,“ přiblížila mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Lucie Hložková.

Na místo vyjelo postupně více než třicet jednotek hasičů, profesionálních i dobrovolných. V boji se živlem se tak doplňovali hasiči od Malé Skály až po Tanvald. „Nikdy jsem u ničeho tak velkého nebyl. Snad jen když před několika lety hořelo v továrně na okraji Turnova,“ sdělil jeden z maloskalských hasičů.

Velitel zásahu si kvůli rozsahu požáru povolal velkoobjemové cisterny, chemický automobil pro plnění tlakových lahví a pro letecké hašení vrtulník s bambi vakem z Prahy a letadlo Letecké hasičské služby z Mnichova Hradiště.

Kvůli silnému zakouření museli hasiči zasahovat v dýchací technice. „Od nás jezdí auta do údolí, zespoda hasí vodou z Jizery,“ popsal jeden z dobrovolných hasičů, který obsluhoval hydrant pro přísun vody do cisteren v Horské Kamenici.

Jak se den klonil ke konci, hasební práce ustávaly. „Ten svah je místy strašně prudký. Když padla tma, poslali nás domů,“ popsal dobrovolný hasič z Velkých Hamrů. „Vrátili jsme se špinaví, unavení, ale všichni v pořádku,“ doplnil ho velitel SDH Líšný Jaroslav Matěcha.

Shodou náhod se nedaleko požáru vyskytl i hejtman Martin Půta. „Měl jsem možnost vidět hasiče při práci na letos největším lesním požáru a chci jim moc poděkovat za jejich nasazení,“ vzkázal hejtman.

Na místě přes noc zůstaly tři jednotky hasičů, které měly za úkol korigovat případné rozhoření požáru. „Požár byl lokalizován už v pondělí večer a přes noc se nikam nerozšířil,“ upřesnila Lucie Hložková.

Ráno na místo vyrazili hasiči znovu. Údolím Jizery se k Železnému Brodu stále táhl sloup dýmu. „Dneska už je to v pohodě, oheň máme pod kontrolou, už opravdu jen dohašujeme, včera to byl jiný cvrkot,“ poznamenal dobrovolný hasič z Velkých Hamrů. Letecké hašení už nebylo potřeba. Přesto byly práce hasičů rozděleny na čtyři úseky.

V pondělí odpoledne ale hořelo v lese i nad Prosečí n. N. Požár byl nahlášen ve tři čtvrti na tři, za dvě hodiny jej devět jednotek hasičů zcela zlikvidovalo.

Už během uplynulého víkendu řešili hasiči v Libereckém kraji dvanáct případů různých druhů požárů. Hořelo i na Jablonecku. Travní porost v blízkosti vedení elektrické energie hasili profesionální hasiči z Tanvaldu a místní dobrovolní hasiči v Jílovém u Držkova.

Mnoho požárů v jarních dnech vzniká nezvládnutým vypalováním trávy či pálením větví.