Teplé a slunečné počasí nahrává nejen trávení více času na zahradách a balkonech, ale i požárům. Hasiči varují před zbytečnými komplikacemi, které můžete svou neopatrností způsobit při grilování nebo opékání buřtů.Pokud připravujete gril, dobře vybírejte místo, kam ho umístíte. Hasiči se setkávají s případy, kdy pokusy o následný přesun končí popáleninami. „Jakýkoliv takový pokus může skončit vážnými popáleninami a v případě převrácení grilu pak i vzniku požáru. Z těchto důvodů je vhodné mít u grilu v pohotovosti pár rukavic, rozprašovač s vodou, láhev s vodou nebo hasicí sprej," radí vrchní komisař oddělení prevence Jan Mandl.

Oblíbeným nešvarem se stává i pohodlné grilování na balkonech panelových domů. To je nejenže nebezpečné, ale i ve většině případů zakázané. Navíc grilováním v bezprostřední blízkosti ostatních bytů obtěžujete sousedy kouřem. Pokud se přeci jen rozhodnete grilovat na balkoně, vybírejte především z grilů k tomu určených.

Pro zapálení uhlí nikdy nepoužívejte benzín nebo podobné látky. Za zhruba stokorunu lze pořídit podpalovač, který ke všemu během pár minut vyhoří a neznehodnotí zápachem pokrmy na grilu. Navíc je bezpečnější než benzín. „Gril nepřetápějte a nikdy na zapalování nepoužívejte hořlavé kapaliny I. třídy jako benzín, ředidlo a podobně. Zvláště v suchém počasí pak pamatujte na možný odlet jisker mimo topeniště, a tím i možný vznik požáru," doplňuje Jan Mandl.

Podobná, možná i větší rizika obnáší opékání nad ohněm. Vhodné ohniště by mělo být umístěno minimálně 50 metrů od lesa a budov. V lese lze rozdělávat oheň jen na určených místech a kouření je zákonem zakázáno. V případě porušení hrozí pokuta až do výše 15 tisíc korun, pokud vaší nedbalostí vznikne požár, může pokuta narůst o dalších 10 tisíc korun.

Pokud si vyberete bezpečné místo, vždy ho ohraďte kameny. Oheň nenechávejte nikdy bez dozoru a stejně tak po opékání plamen uhaste vodou.

Kapitola sama pro sebe je pálení starého klestí nebo vypalování suché trávy. Pálení starého klestí je nutné předem oznámit na čísle 950 471 111 nebo přes formulář na webových stránkách Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje. „Problémem je, že lidé tento odpad likvidují v neohraničených ohništích bez jakéhokoliv požárního zabezpečení. Pak už jen stačí poryv větru a nekontrolovatelně poletující hořící tráva je schopna celkem snadno přenést otevřený oheň například do vedle stojícího dřevěného přístavku," popisuje komisař Jan Mandl.

Naopak vypalování trávy je zákonem zakázáno. V případě porušení hrozí až půlmilionové pokuty u právnických osob nebo 25 tisíc u fyzických osob.

Nenechte si zkazit letní dny svou vlastní nedbalostí, která se může prodražit nebo v horším případě může skončit vážným poraněním.