Nedbalost a neopatrnost při vaření. Taková je příčina požárů, ke kterým v průměru dvakrát týdně vyjíždějí profesionálové z Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje (HZS LK).

„Ve většině případů se jedná o zahoření potravin na vařiči, nebo požár vybavení kuchyně menšího rozsahu, který nezpůsobí větší škody a není dále došetřován,“ uvedla tisková mluvčí HZS LK Iva Michalíčková.

Poslední oheň v kuchyni vzplál poslední červnový den v libereckých Ruprechticích. Obyvatelka domu v Hlávkově ulici si všimla, že v řadovém domku u sousedů hoří, zavolala proto na tísňovou linku 112.

Jednotka profesionálních hasičů ze stanice Liberec po příjezdu na místo zásahu průzkumem zjistila, že se valí kouř z bytu v přízemí rodinného domu.
V domě nikdo neotvíral, proto hasiči ihned odpojili hlavní přívod elektrické energie. Protože byly vchodové dveře zamčené, rozhodl velitel zásahu o demontování skla dveří.

„Poté hasiči vnikli za asistence policistů do bytu, kde na elektrickém sporáku našli pálící se maso v hrnci. Hasiči hrnec z vařiče odstavili, byt odvětrali a poté ho předali majiteli, který se dostavil na místo zásahu,“ popsala zásah Iva Michalíčková.

Při obdobných požárech jen za prvních šest měsíců letošního roku hasiči zachraňovali tři osoby a dalších šest osob se nadýchalo jedovatých zplodin hoření a muselo být ošetřeno.

Například 5. února zachránili hasiči muže, který usnul v bytě v ulici Palackého v Lomnici nad Popelkou, kde ponechal na zapnuté plotně připravované jídlo.

K dalšímu požáru pak došlo 3. dubna, kdy hasiči zachránili ze zakouřeného bytu panelového domu v ulici Bratří Čapků v České Lípě muže, který pravděpodobně po požití alkoholu usnul při vaření.

„Hasiči vynesli muže z bytu na čerstvý vzduch a zachránili ho před udušením. Při požáru museli být z domu evakuovány další čtyři osoby,“ vysvětlila Iva Michalíčková.

Dále pak 25. dubna krátce museli hasiči vzbudit v bytě panelového domu v ulici Vysoká v Jablonci nad Nisou muže, který rovněž usnul při přípravě jídla, které se na zapnutém vařiči vzňalo.

„Hlavní příčinou je nedbalost, kdy osoba, která vaří, ponechá jídlo na zapnutém vařiči bez dozoru a odejde, nebo usne. Nejvíce ohrožené na životě jsou osoby, které ovlivněny alkoholem nebo jinými omamnými látkami usnou,“ upozornila Iva Michalíčková.

Jak dále dodala, pravděpodobnost otravy oxidem uhelnatým a dalšími toxickými zplodinami hoření při vzniku požáru je v těchto případech velmi vysoká.