„Na výměnu dosluhující techniky poskytla Evropská unie dobrovolným hasičům z Libereckého kraje a z německé Žitavy celkem 37,5 milionu korun,“ dodal jednatel české části Euroregionu Nisa Jaroslav Zámečník.

Deseti procenty se podle něj na nákladech na techniku podílely obce. V první polovině letošního roku přijdou dobrovolným sborům v České Lípě dvě cisterny a jedna další skončí v Příšovicích u Turnova.

Terénní Toyota poslouží novoborským hasičům při zásazích u dopravních nehod nebo pro jízdu těžkým terénem v české i v německé části Lužických hor. „Díky novým vozům se hasiči z obou stran hranice mohou podporovat při likvidaci velkých požárů nebo průmyslových havárií,“ dodal Zámečník.

Na území celého Euroregionu Nisa žije asi 1,7 milionu obyvatel. Nachází se v Libereckém kraji, na Šluknovsku a v přilehlém polském a německém příhraničí. Na polské straně do něj spadají například celé Krkonoše a v Sasku území až k Drážďanům. Česká část Euroregionu Nisa má 138 členů, 135 z nich jsou obce a města.

„Dlouhá léta si pomáhají například hasiči z Hrádku nad Nisou a ze sousední Žitavy. Chtěli bychom ale, aby se v příštích letech zapojila do přeshraniční spolupráce i některá vzdálenější města i speciální jednotky. Nemusí trvat příliš dlouho a lidé třeba uvidí při práci v Liberci žitavské hasiče nebo v Löbau specialisty na chemické havárie z Příšovic,“ řekl Zámečník.

Česká část Euroregionu Nisa vypracovala předloni čtyři projekty, s nimiž se ucházela o evropské dotace pro dobrovolné hasiče v česko-německo-polském pohraničí. Prosadila se s jedním. Dalších několik projektů předložily obce loni. „Rozhodne se o nich letos v dubnu,“ dodal Zámečník.

Pokud by to vyšlo, pořídili by si čeští, němečtí a polští hasiči novou techniku za asi 80 milionů korun. „V současné době používají některé dobrovolné sbory techniku, u které není jisté, jestli by k požáru vůbec dojela,“ konstatoval Zámečník.