Před desátou hodinou dopolední byl na operační středisko nahlášen požár trávy v Kořenově. Hořelo na ploše zhruba 25 krát 25 metrů. "Na místo vyslal operační důstojník tři jednotky. Hasičům se podařilo rychle zamezit šíření a požár uhasit. Zpátky na základnu se však nevraceli, neboť objevili nedaleko požár železničního náspu," řekla Štrauchová. Oheň podle ní zasáhl zhruba 40 metrů dlouhý pruh náspu o šířce šesti metrů.

Další požár louky byl hasičům ohlášen pár minut před polednem v Nové Vsi nad Nisou. "U požáru zasahují tři jednotky, natáhly několik vodních proudů, používají ale i jednoduché hasební prostředky, jako jsou lopaty," dodala Štrauchová.

Rozsah dnešních požárů není zdaleka tak velký jako lesní požáry, které ve středu a ve čtvrtek likvidovali hasiči u Dubé na Českolipsku a Heřmanic v Podještědí. V prvním případě zasáhl oheň půl hektaru lesa v těžko přístupném terénu, ve druhém operovali hasiči na území o rozloze zhruba tři čtvrtě hektaru.

Požáry přírodních porostů jsou podle Štrauchové pro hasiče komplikované, rychle se šíří na velkých plochách a jejich likvidace je zdlouhavá. Zásah často komplikuje náročný terén a nutnost dopravovat vodu na velké vzdálenosti. Vypalování porostů zákon o požární ochraně zakazuje. "Fyzickým osobám za to hrozí pokuta až 25.000 korun, právnickým půl milionu korun," dodala mluvčí hasičů.