Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hořící lampiony mohou zapálit les

Liberecký kraj - Víkendové ochlazení s deštěm přineslo úlevu nejen lidem , ale i lesům. Již dnes ale teploměr opět překročí třicítku. Lesům hrozí další požáry. Lidé musí být opatrní.

22.7.2010 1
SDÍLEJ:

Lampion štěstí a přání.Foto: DENÍK/ Lenka Střihavková

Velmi opatrně by se měli lidé chovat v lese. K obezřetnosti vyzývá i Liberecký kraj. Neštěstí může způsobit rozdělávání ohňů nebo odhazování nedopalků cigaret. Nebezpečí skýtají v poslední době oblíbené lampiony štěstí.

„Vyzýváme všechny občany, aby se v lese a v přírodě vůbec chovali zodpovědně, zejména se vyvarovali rozdělávání ohňů a odhazování nedopalků,“ řekl krajský radní pro zemědělství a životní prostředí Jaroslav Podzimek.

Chování lidí v lese vymezuje lesní zákon. „Lidé na to asi trochu zapomínají, ale celoročně a ne jen v době sucha, je zakázáno rozdělávání ohňů a odhazování nedopalků,“ připomněl Podzimek. Za porušení zákazu lze ve správním řízení uložit pokutu až do výše 100 tisíc korun.

Vývoj počasí neustále sledují i lesníci. Podle krajského ředitele Lesů ČR Libereckého kraje Ludvíka Říčaře jsou lesy pod celodenním dohledem. „Riziko požárů se snažíme minimalizovat, lesy monitorujeme letecky, ale kontrolu z vyvýšených míst provádí i revírníci,“ uvedl.

Podle něj sice deštivý víkend pomohl, ale stačí dva horké dny a riziko požárů je opět vysoké. „Na mnoha místech už je uschlá tráva, nebo popadané jehličí, tam k neštěstí stačí málo,“ řekl ředitel.

Lesníci ale nemohou ovlivnit nevyzpytatelné chování návštěvníků lesa. „Někteří se chovají nezodpovědně, například děti se ke konci prázdnin mohou nudit a vymýšlejí různé hlouposti se sirkami,“ řekl Říčař.

V poslední době se ve velkém měřítku objevují takzvané lampiony štěstí, které lidé vypouštějí například při svatbách. „Dá se říct, že takový lampion je letící hořící pochodní, která ve vysušené přírodě může způsobit velké neštěstí,“ vysvětlil Podzimek.

„Zjednodušeně můžeme říci, že vypouštěním lampiónů hrajeme jakousi ruskou ruletu. Lampión, který má charakter horkovzdušného balónu, je poháněn hořícím parafínem. Ten má v případě dopadu na hořlavý materiál obrovský zápalný potenciál. Dovozci sice deklarují, že při správné manipulaci lampion dopadne na zem již vyhaslý, zkušenosti jsou však i jiné,“ připomněl radní.

Navíc odpovědný za případné škody, které lampion způsobí je ten, kdo ho vypouští a ne prodejce. Snahou kraje je, aby si lidé navštěvující přírodu uvědomili všechna rizika, která teplé a suché dny přináší. Statistiky Ministerstva zemědělství jsou neúprosné.

Z loňských 458 objasněných případů požárů jich více než dvě třetiny způsobil neopatrný člověk. 214 požárů vzniklo rozděláváním ohňů a 118 jako následek odhození cigaretového nedopalku.

„To je opravdu vysoké číslo a ke zlepšení přitom stačí jediné – zodpovědné chování občanů,“ řekl radní Podzimek. Podle něj může Liberecký kraj požárům zamezit ještě tak, že vyhlásí zákaz vstupu do lesů. A logická úvaha se nabízí, čím méně lidí v lese, tím méně požárů.

„To je krajní řešení a zatím ho nepřipravujeme, nechceme lidem kazit dovolenou v našem regionu, ale jsme v pohotovosti,“ dodal Podzimek.

22.7.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Peníze. Ilustrační fotografie.

ANKETA: Měla by existovat možnost posílat část sociálního pojištění na rodiče?

Lékař. Ilustrační foto.

ANKETA: Měla by příští vláda umožnit zdravotní nadstandardy?

Lékárníci se připojili ke středeční stávce lékařů

Ke středeční stávce praktických lékařů se připojili také magistři, sice jen krátce, ale byli jednotní.

ANKETA: Měli by otcové povinně čerpat část rodičovské dovolené?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Za rvačku dostali až devět let. Výši trestu ovlivnila nezvyklá brutalita útoku

Liberec, Česká Lípa – Liberecký krajský soud ve středu 18. října vynesl rozsudek v kauze brutálního napadení v českolipském baru Hong-Kong, k němuž došlo už před třemi lety.

Euro není otázka, jestli ano nebo ne, ale kdy, řekl Marek Pieter

Liberecký kraj – Lídr kandidátky STAN v Libereckém kraji odpovídal on-line na otázky čtenářů ve středu 18. října.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení