Až na rok ve vězení může skončit třiatřicetiletý žhář ze Železného Brodu, který ve městě 24. března podpaloval plastové popelnice a kontejnery. Policisté ho v minulých dnech obvinili ze spáchání trestného činu poškozování cizí věci. Jak navíc zjistili, jde o notorického žháře, který zapálením nádob na odpady porušil tříletou podmínku.

„Zničením kontejnerů a tím, že od požáru jednoho z nich došlo i k poškození omítky přilehlého domu, způsobil pachatel třicetitisícovou škodu,“ podotkla mluvčí jablonecké policie Ludmila Knopová.

Obviněný žhář z Brodu řádil v okrese už v roce 2000, kdy podpálil stodolu v Loužnici. Zapalování stodol se mu tehdy zřejmě zalíbilo, protože další podpálil ve stejné obci v letech 2002 a 2003. O rok později pro změnu zapálil sklad v Želeném Brodě. Při tomto požáru škoda přesáhla jeden milion korun.

„Za tyto činy byl v roce 2005 odsouzen na dva roky podmíněně, se zkušební dobou na tři a půl roku. Současně mu soud uložil ochranné protialkoholní léčení ambulantní formou,“ konstatovala Ludmila Knopová.

Jenže pouhé dva dny po ukončení zkušební doby muž v Železném Brodě podpálil dům v rekonstrukci, a to pomocí zapalovače a vytržených listů telefonního seznamu z nedaleké telefonní budky. Neštěstí tehdy zabránili náhodní svědci, kteří požár ještě v zárodku ohlásili.

„Opět následovalo soudní řízení a muži byl tentokrát udělen trest odnětí svobody na dobu deseti měsíců s odkladem na zkušební dobu tří let. Současně dostal povinnost zdržet se požívání alkoholických nápojů tak, aby se neuvedl do podnapilého stavu,“ poznamenala jablonecká policejní mluvčí.

Ve druhém případě už ale žhář zkušební dobu nevydržel.