O víkendových nocích způsobují vandalové škody za desítky tisíc korun. Pro hasiče není neznámá ani situace, kdy jezdí hasit zapálené kontejnery. „O tomto víkendu jsme měli tři zásahy u hořících popelnic," podotkl ředitel krajských hasičů Roman Hlinovský.

Podle Hlinovského patří tyto zásahy do takových běžných víkendových. „Není to nic ojedinělého," dodal Hlinovský.

Zkušenosti s hořícími popelnicemi mají také liberečtí strážníci. „Hlídky se s tímto setkávají třeba na pěších pochůzkách," dodala mluvčí strážníků Daniela Bušková. Pokud jde o malý požár, strážníci si s tím poradí sami, v případě většího ohně neprodleně volají hasiče. „V případě, že hoří malá popelnice, tak to většinou hlídka uhasí sama. Jednou dokonce strážníkům půjčovali kýbl s vodou lidé v blízkosti požáru," řekla Bušková.

Při činu se bohužel zatím nikoho chytit nepodařilo. „Se zapalováním nádob na odpad se strážníci setkávají, ale že by chytili někoho přímo při činu se zatím bohužel nestalo," podotkla Bušková.

Zapaloval pro zábavu

Požáry kontejnerů měl jako koníček také čtrnáctiletý chlapec z České Lípy, kterého loni v listopadu dopadla policie. Na svědomí měl až deset požárů. „Prý požáry zakládal proto, že se mu to líbilo, neměl přitom žádný zlý úmysl," tehdy řekla mluvčí českolipské policie Ivana Baláková.

Chlapec poprvé zapálil popelnici na začátku letních prázdnin. Jeho terčem se staly kontejnery na tříděný odpad. V dalších dnech hořely další popelnice. Teenager si pro své ohníčky vybral vždy noční hodinu. Po půlnoci se vytratil z domu a při potulovaní ulicemi zapaloval popelnice. Rodiče o jeho jednání neměli nejmenší tušení.

Policie si vyžádala ještě znalecké posudky z oboru psychiatrie a psychologie. Znalci museli chlapce vyšetřit a zjistit, jestli nejednal pod vlivem duševního onemocnění a zda má sklony k pyromanii. „Po skončení dokumentování případu policisté spisový materiál vzhledem k chlapcově věku tak jako tak odloží z pohledu trestně právního, nicméně záleží i na dalších zjištěných skutečnostech, zda bude chlapci soudem pro mladistvé uloženo nějaké výchovné opatření nebo případně ochranná výchova," již dříve dodala mluvčí Ivana Baláková.