Hasiči měli velmi ztížené podmínky pro zásah. Penzion se nacházel mimo hlavní komunikaci ve strmém svahu, který nebyl sjízdný pro mobilní požární techniku. Většina cisteren tak musela zůstat zhruba 150 metrů nad penzionem a odtud hasiči vytvořili dopravní vedení.

"Pro zlepšení sjízdnosti komunikace povolali posypový vůz a traktor s radlicí," dodala mluvčí krajských hasičů Zdenka Štrauchová. V první fázi se hasiči soustředili na ochranu druhé části objektu s restaurací. Tu se podařilo před plameny uchránit. Místo zásahu rozdělili na 3 úseky. K požáru jelo 12 jednotek. „Při požáru nebyl nikdo zranění," dodala Štrauchová.

Během zásahu hasiči rozebírali trhacími háky a dalšími nástroji plechovou střešní konstrukci, pod kterou se požár neustále šířil. Zhruba po třech hodinách hlásil velitel zásahu lokalizaci, poté hasiči ještě dohašovali skrytá ohniska. Příčina požáru a škoda jsou předmětem šetření hasičských vyšetřovatelů a policistů. Sotva se semilští hasiči vrátili od zásahu, jeli k dalšímu požáru. Tentokrát šlo o požár domku v Dolní Sytové.