Na místě zasahovali profesionální hasiči z Velkých Hamrů spolu s dobrovolnými jednotkami z Harrachova, Rokytnice nad Jizerou a Kořenova s šesti cisternovými vozy a dvěma dopravními automobily. Na pomoc přiletěl také vrtulník Policie ČR se závěsným vakem a na místo požáru se dostavili i pracovníci Krkonošského národního parku a starosta obce Harrachov.

„Hasiči našli v nepřístupném horském terénu hořící hrabanku, pařezy a lesní porost na ploše 40 krát 100 metrů. Požár vznikl na kamenitém svahu s převýšením přibližně sto padesát metrů,“ uvedla tisková mluvčí HZS Libereckého kraje Iva Michalíčková.

Protože se hasičům nepovedlo vytlačit vodu hadicemi přímo z cisternových stříkaček, pokoušeli se sestavit přečerpávací nádrže, za jejichž pomoci by čerpadlo mohlo dovést vodu až k požáru.

Také zřídili dvě stanoviště pro čerpání vody, jedno nad Mumlavskými vodopády, druhé na řece Mumlavě pod skokanskými můstky. Krátce po čtvrt na čtyři se hasičům podařilo dopravit vodu hadicemi, přečerpávacími nádržemi a přenosnou stříkačkou až k ohni.

Protože se však nad Rýžovištěm začal zvedat vítr a požár se šířil také do nižšího porostu, nechal řídicí důstojník povolat vrtulník, s jehož pomocí se oheň měl hasit ze vzduchu.

„Vrtulník Policie ČR se závěsným vakem přiletěl do Harrachova ve čtyři hodiny odpoledne. Přistál na louce pod skokanskými můstky, kde byly připraveny tři jednotky hasičů k plnění závěsného vaku vodou,“ poznamenala Michalíčková. Po příletu vrtulníku se kombinovalo hašení ze země i ze vzduchu.

„Podle řídícího důstojníka byla spolupráce s piloty vrtulníku výborná, navádění se dařilo a shozy se povedlo zacílit přímo na místo požáru,“ podotkla tisková mluvčí.

Oheň se povedlo dostat pod kontrolu v 17.10 hodin. V té době již vrtulník provedl 11 shozů vody. Hasiči i tak pokračovali v hasebních pracích ze země.

Vrtulník, který nakonec provedl celkem 20 shozů vody na požárem zasažené místo, ukončil činnost krátce před 18. hodinou. „Oheň se hasičům podařilo uhasit ve čtvrt na osm večer. Poté si místo požáru převzali zástupci KRNAP. Ti ohlásili v sobotu ráno ještě několik doutnajících míst v okolí vrchu Plešivec, kam vyrazili dobrovolní hasiči z Harrachova pěšky s přenosnými hasicími přístroji, a několik doutnajících míst dohasili,“ dodala Iva Michalíčková.