Na jabloneckém sídlišti Mšeno v osmipatrovém panelovém domě v ulici Boženy Němcové v úterý večer hořelo. Lidé vybíhali zakouřeným domem ven tak, jak je situace zastihla. Domů se sice ještě v noci někteří vrátili, ale zůstali po tmě. Předseda bytového družstva Pozemní stavby Liberec Viktor Robert Šálek tvrdí, že na Silvestra budou svítit.

„Ještě v noci přijeli lidé ze specializované firmy na likvidaci následků požáru a začali s úklidem,” uvedl Šálek. Z hořících kabelů se uvolnily toxiny a všechno pokryl mastný prach. Podle Šálka je odhad škody vyšetřovatelem hasičů na půl milionu korun reálný.

„Podrobnou kalkulaci jsme ale zatím nedělali,” upozornil předseda. Elektroinstalaci musí udělat úplně novou. „Do soboty natáhnou náhradní rozvod v jiném místě. Vyšli nám vstříc, i přestože je mezi svátky. ČEZ to i zaplombuje,” vzkazuje dobrou zprávu lidem z domu Šálek. Teprve následně se rozhodnou, co všechno bude ještě třeba opravit.

Šli schodištěm plným kouře

„Děti jen tak v pyžamech nosili rodiče do aut,“ vylíčil atmosféru přímo na ulici Jan Verl. Bydlí v nejvyšším patře v nástavbě. I on po zakouřeném schodišti opustil dům, následně se pak vrátil pro psa.

Požár se stoupačkami rychle šířil a v bytech uvěznil některé obyvatele. Přes dvacet lidí hasiči evakuovali, dvacet zachránili pomocí vyváděcích masek. Šest lidí ošetřili záchranáři na místě a dva odvezli do nemocnice.

„Bylo to hrozné. Hořelo sice ve vedlejším vchodě, ale i u nás byla v domě tma. Moc jsem se bála. Cítila jsem kouř. Vzpomněla jsem si na vyhořelý panelák těsně před Vánoci v Jirkově na Chomutovsku. Lidé zůstali úplně beze všeho,” popsala pocity Martina, kterou vypnutí elektriky zastihlo při vaření segedínského guláše.

Na místě vyšetřovatel Jan Ondráček konstatoval, že lidé se sice budou moci na noc vrátit do svých domovů, ale zůstanou po tmě. „Potrvá to tak týden. Do Silvestra, myslím, se to nedá stihnout, musí natahat nové kabely,“ zhodnotil pro obyvatele domu nepříjemnou situaci vyšetřovatel hasičů ještě v noci.

Náhradní bydlení měli připravené

U požáru zasahovali nejen jablonečtí profesionální hasiči, ale velitel zásahu Zdeněk Nauč povolal i členy Sboru dobrovolných hasičů Jablonecké Paseky.
„Profesionálové z Jablonce na místo dorazili po čtyřech minutách od ohlášení se třemi cisternovými vozy,” uvedla krajská mluvčí hasičů Zdeňka Štrauchová s tím, že šíření požáru se hasičům podařilo zamezit ve 4. patře zhruba po čtvrt hodině. Deset minut před jednadvacátou hodinou požár kompletně zlikvidovali.

„Po příjezdu na místo hořely elektroinstalace plamenem až do čtvrtého patra. Když byl objekt ještě pod proudem, zasahovali jsme s přenosnými práškovými a sněhovými hasicími přístroji. Po odpojení od proudu jsme dohašovali vodou,“ popsal velitel Nauč. Kvůli silnému zakouření použili také přetlakovou i přirozenou ventilaci.

Na závěr vše zkontrolovali pomocí termokamery. Pro obyvatele, kteří si nezavolali příbuzné či známé, přijel autobus, ve kterém si mohli v teple odpočinout. Město jim poskytlo náhradní ubytování. Někteří lidé z nezakouřených bytů se domů vrátili.