Objekt v ulici Raisova, který začal hořet kolem půl sedmé ráno, je v nyní rekonstrukci. „Požár se rozšířil do konstrukcí celé střechy a některých částí pláště budovy. Velitel zásahu zřídil štáb ke koordinaci hasebních prací,“ informoval po osmé hodině Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje (HZS).

Zdravotníci na místě ošetřili čtyři zraněné osoby. Jednalo se o dělníky, kteří na opravách objektu pracovali, a jednoho hasiče, pod kterým se propadla konstrukce. Dva zraněné převezla ZZS do jablonecké nemocnice. „Hasič byl ošetřen v nemocničním zařízení a velitel zásahu následně ukončil hasební práce uvnitř budovy s ohledem na bezpečnost zasahujících,“ potvrdil Jan Přerovský, zastupující mluvčí HZS Libereckého kraje

Nestabilní a padající střešní konstrukce zasažené požárem hasiči dále rozřezávali a hasili vnější cestou pomocí dvou automobilových žebříků a dvou speciálních zařízení pro řezání vodním paprskem CCS Cobra. K efektivní koordinaci hasebních prací vznikl štáb velitele zásahu, který na místě mimořádné události podpořilo svým zázemím i vozidlo mobilního operačního střediska. Situaci a prostor nad místem požáru nepřetržitě monitoroval také dron s termovizí, který významně usnadňuje rozhodovací proces velitele zásahu.

U požáru hasiči použili speciální dron s integrovanou termokamerou.
VIDEO: Takhle vidí požár v Tanvaldu velitel hasičů. Díky dronu lépe řídí zásah

„Hasební voda byla na místo dopravována kyvadlově z hydrantové sítě. Dostatek tlakových lahví do dýchacích přístrojů byl zajištěn v nedaleké hasičské stanici Tanvald,“ dodal Přerovský.

Kolem poledne hasiči požár lokalizovali, štáb velitele zásahu ukončil svou činnost a některé jednotky se vrátily do svých dislokací. Zásah však probíhal až do večerních hodin s ohledem na složitost konstrukcí. Následně bude proveden dohled nad požářištěm.

Zasahující jednotky: HZS CHS Jablonec nad Nisou, CHS Liberec a HS Tanvald. Dobrovolné jednotky obcí Tanvald − Šumburk, Horní Tanvald, Desná, Velké Hamry, Kořenov − Příchovice, Harrachov, Pěnčín − Huť, Smržovka město a Jílové u Držkova.