Dějištěm plánované a utajované akce byla tanvaldská základní škola ve Sportovní ulici.

"Při výuce v odborné učebně chemie dojde k technické závadě na rozvodech zemního plynu do laboratorsních kahanů. Po iniciaci k následnému výbuchu. V době vyučování se v učebně nachází dvacet žáků deváté třídy a učitelka. Po výbuchu dojde ke zranění a zavalení osmi žáků, z toho dvou těžce. Dvanáct žáků s drobnými oděrkami a učitelku se podaří vyvést ze třídy během prvotního zásahu zaměstnanců," zní zadání taktického cvičení.

Požární poplach vyhlásila siréna krátce po deváté hodině. V tu chvíli zároveň začala evakuace žáků a učitelů. Místo neštěstí zajistili strážníci tanvaldské Městské policie, kteří zároveň řídili dopravu.

V 9.06 zahájili záchranné práce profesionální hasiči z Velkých Hamrů, kteří ihned začali odčerpávat kouřové zplodiny. Dobrovolní hasiči z Desné a Tanvaldu se pak podíleli na vynášení a shromažďování raněných a na poskytování první pomoci.

Krátce před půl desátou dorazili na místo záchranáři ze Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje, aby zajistili odborné ošetření a odvoz raněných. Akce byla ukončena v 9.40 hodin.