Čtvrteční exploze v podkroví obytného domu v ulici U Šamotky na hranici Vratislavic a Proseče prozatím zůstává záhadou. Příčinu výbuchu a následného požáru, který stál život dvaadvacetiletou ženu, vyšetřovatelé při prvotním ohledání vyhořelých prostor neodhalili.

Diskutovalo se o výbuchu plynu, jenže to se zatím neukázalo, a explodovanou varnu pervitinu, o které otevřeně spekulovali i někteří sousedé, policisté nepotvrdili.

Už ve čtvrtek odpoledne přitom ohořelé podkroví ohledávala celá řada specialistů – policejní vyšetřovatel, kriminalističtí technici, psovod se speciálně vycvičeným psem na vyhledávání látek, které způsobují hoření, a také vyšetřovatel hasičů a specialisté na elektroinstalaci a plynová zařízení. Jenže jasný závěr zatím nepadl. „Šetření i nadále pokračují. Znalci budou vyhodnocovat vzorky, které na místě zajistili. Velmi důležitá bude výpověď muže, který výbuch přežil,“ konstatovala mluvčí krajské policie Vlasta Suchánková.

Pětadvacetiletý muž je ale v současné době s popáleninami druhého a třetího stupně na třiceti procentech těla hospitalizován ve vinohradské nemocnici v Praze a výslechu zatím není schopný.

K explozi došlo v obytném domě, který stojí jen několik metrů od meziměstské tramvajové trati, ve čtvrtek krátce před sedmou hodinou ráno. „Ozvala se velká rána a hned nato z díry ve střeše šlehaly několikametrové plameny,“ líčí jeden ze svědků.

Do akce muselo deset hasičských jednotek, které požár hasily jak zevnitř budovy, tak z automobilového žebříku. Zbylí obyvatelé domu, kterým exploze neublížila, prozatím nevyužili možnosti náhradního ubytování.