„Nejdříve jsem sama hledala, co bychom Elišce na hrobeček dali. Nic, co by se nám líbilo, jsme ale nenašli, proto jsem nakonec památeční kámen vyrobila sama. Moc se líbil kamarádce, takže jsem ji taky jeden vyrobila, pak pro sousedku, její známou, kolegyni v práci… Mnoha lidem se to líbilo, všichni říkali, že jim něco takového chybělo. Proto jsem si asi před rokem sama vyrobila webové stránky a zkusila jsem to lidem nabídnout,“ vzpomíná na začátky výroby kamenných pomníků pro zvířata Petra Vaňousová.

Pojízdná pekárna z Dubí PeDu jezdí po celém kraji a rozváží čerstvé pečivo. V pátek 5. března přijela pojízdná prodejna do Trmic na Ústecku.
Trhovci musí o zákazníky bojovat. Pekárna vsadila na pojízdnou prodejnu

Že lidé nad ztrátou svých zvířecích miláčku velmi truchlí, je známá věc. Poznala i Petra, která první rok vyrobila asi stovku pomníčků, a postupně se zájem o ně zvyšuje. „Většinou chodí objednávky i na doporučení těch, co už mají pomníček. Takže každý měsíc máme více zájemců a objednávek,“ říká žena na rodičovské dovolené.

Dílna na zahradě

Pomníčky vyrábějí spolu s manželem v dílně na zahradě. A pro jaká zvířata si nechávají lidé vyrobit kamenné pomníčky? „Nejčastěji pro psy a kočky, ale i pro koně. Už jsem ale dělala i pro křečka či králíčka,“ vzpomíná Petra.

Aleš Wagner a tým DataHelp
Záchranář dat? To je hodinářská práce a hlemýždí tempo, říká Aleš Wagner

Kameny, z nich pomníčky vyrábí, mohou být různé. Dělají se z vápence, mramoru, lomového kamene světlého i tmavého nebo z žuly. Kámen se několikrát přelakuje bezbarvým lakem, aby byl pomníček odolný vůči dešti, povětrnostním podmínkám i otěru.

A jak takový pomníček vypadá? Na kámen vepíšu jméno zvířete, datum úmrtí, ale i třeba osobní vyznání, jako „Tady jsi to měla nejradši“, „Zůstaneš navždy v našich srdcích,“, „Nikdy nezapomeneme“ a podobné. Nechybí samozřejmě ozdobné ťapičky, srdíčko s tlapkou a fotku mazlíčka. Fotka je ošetřená speciální tekutou UV laminací, která zvyšuje odolnost fotky před UV zářením,“ vysvětluje Petra.

Záleží na velikosti

Obvyklá cena pomníčku se pohybuje od 600 do jednoho tisíce korun. Záleží na velikosti a typu. Zákazníky mají Vaňousovi po celé České republice ale už i na Slovensku. Pomníčky pak lidé umisťují nejčastěji doma na zahradě, pod přístřeškem, ale i v bytě ve vitrínce jako památku. Někdo má prý pochované pejsky i na psy hřbitově.

Pekař na hranici okresů: naši pekárnu hodláme udržet stůj co stůj.
Pekař na hranici okresů: Naši pekárnu hodláme udržet stůj co stůj

Spokojení zákazníci pak výrobcům posílají fotku hotového hrobečku. „Bývají moc hezky upravené, je vidět, že ti pejskové a kočičky byly milovanými členy rodiny…,“ říká Petra. Jí vyráběné kamenné pomníčky si můžete prohlédnout na www.poslednipac.cz.