více >>

Potenciál regionálních řemesel v cestovním ruchu

Akce již skončila

Workshop Potenciál regionálních řemesel a regionálních produktů v cestovním ruchu - navštívit bychom měli Německé muzeum damašku a froté v Großschönau, Tkalcovnu kokosu Hilger v Olbersdorfu, ale i tajemnou Zemi skřítků Querxenland. Skřítkové Querxe kdysi žili v Lužici, ve svých skalních obydlích v Široké hoře. Předpokládá se, že touto tajemnou horou je míněn Breiteberg poblíž Heinewalde (1 míli daleko od Žitavy, jak ukazuje dodnes dochovaný milník u hory na obr. vlevo) a občas, většinou skrytě navštěvovali také lidská sídla. Často si jich lidé ani nevšimli, protože skřítci mívávali na hlavě mlhovou čepičku, která je činila neviditelnými. Skřítkové milovali pečená jídla, ale neměli rádi kmín. Proto se lidé naučili sypat pečený chléb, ale i řadu dalších jídel kmínem, aby jim ho skřítkové neujídali. V některých rodinách si ale lidé skřítků vážili. Taktéž skřítkové chovali k lidem vřelé city, dokonce je obdarovávali koláči či suchary a někdy i velmi cennými dary či talismany a ochraňovali lidi i jejich obydlí. Po přijetí křesťanství v Lužici odešli skřítkové do kousek přes kopec vzdálených Čech, protože se jim údajně nelíbilo vyzvánění zvonů. Je velmi pravděpodobné, že v Čechách žijí dodnes. Důkazem pro to je fakt, že tamní chléb bývá dodnes sypán kmínem. Do Lužice se ale skřítkové nevrátí, pokud nebudou zvony zrušeny a Sasko nepřijde pod Čechy. Pak by se prý snad mohly vrátit pro skřítky lepší časy. V Lužici na skřítky nezapomněli, na úpatí Breitebergu lidé navštěvují skalní výchoz se vstupem do Země skřítků, kde je i spoustu zajímavého povídání o skřítcích. Samotný vstup pak střeží ojedinělý exemplář rodu Querx, údajně toho ale mnoho nenamluví. Na první pohled se dokonce zdá, že je kamenný.
Rovněž teoretická část workshopu včetně několika inspiračních přednášek se koná v zemi skřítků….. Querxenland, Viebigstr. 1, 02782 Seifhennersdorf

od  19. 3.  (14:00)
do  20. 3.  (16:00)
Smetanova 292, Hrádek nad Nisou
SDÍLEJ:

AKCE V OKOLÍ

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT