DŮLEŽITÉ KONTAKTY

 • Infolinka Krajské hygienické stanice Libereckého kraje k problematice výskytu koronaviru: 485 253 111 nebo 485 253 132
  provozní doba: Po, St: 7:30-17:00, Út, Čt: 7:00-15:00, Pá: 7:00-14:30
  Mimořádně v sobotu 14.3. a v neděli 15.3. je k dispozici telefonní informační linka 485 253 111 i v čase od 8:00 do 12:00.
 • Celostátní infolinka Státního zdravotního ústavu: 724 810 106 nebo 725 191 367 - nonstop
 • Infolinka Krizového štábu Libereckého kraje (dotazy na téma koronavirus): 485 226 999 - denně od 8:00 do 20:00
 • Důležitá rada: určitě si do mobilu uložte číslo na svého praktického lékaře

CO DĚLAT V PŘÍPADĚ POTÍŽÍ

Co je koronavirus?Zdroj: DeníkMezi symptomy onemocnění patří suchý kašel, dušnost, únava a neustupující horečka. Provázet ji může také bolest kloubů a svalů. Zvláštní případy mohou vést k zápalu plic, selhání ledvin a smrti. Koronavirus se pak přenáší z člověka na člověka po úzkém kontaktu. Jak upozornilo ministerstvo zdravotnictví, jde o takzvanou kapénkovou infekci, která se přenáší vzduchem. Inkubační doba je dva až 27 dní.

Pokud na sobě člověk pozoruje příznaky koronaviru, neměl by se osobně vypravit k lékaři a riskovat tak nakažení dalších osob. Naopak by měl kontaktovat svého registrujícího lékaře nebo lékařskou pohotovost, případně i krajskou hygienickou stanici. Zde získá pokyny k dalšímu postupu. 

CO DĚLAT V KARANTÉNĚ

Mohu jít z karantény vyvenčit psa?
Ano, ale pouze v nezbytně nutném případě, pokud mi jej nemohou vyvenčit příbuzní, sousedi či kamarádi. Mělo by to být v době, kdy je venku co nejméně lidí, a venku bych měl být pouze co nejkratší dobu. Důležité je vyhnout se kontaktu s dalšími pejskaři i kolemjdoucími.

Mohu si z karantény dojít nakoupit?
Nejlepší je objednat si nákup přes internet, zaplatit jej předem a požádat donáškovou službu, ať jej nechá přede dveřmi. Vyzvednu si jej až po jejím odchodu. "Když už opravdu není zbytí a pro něco si musí člověk dojít, tak opět ideálně s rouškou, nebo alespoň nakoupit rychle a držet si odstup od lidí, a rychle jít zpátky. Samozřejmostí je hygiena rukou," upřesnila tisková mluvčí Krajské hygienické stanice Středočeského kraje Dana Šalamunová.

ONLINE nákupy na Košík.cz
Z důvodu bezpečnosti přijímá pouze platby platební kartou. Zboží z pohodlí domova objednáte na internetu a zvolíte si čas dodání, který vám vyhovuje. Nákup vám vynesou i do nejvyšších pater.

Kdy mi hrozí třímilionová pokuta za nedodržení karantény?
Případné pokuty se budou řešit individuálně podle konkrétního provinění. Vyšší sankce by mohla hrozit zejména v případě opakovaného porušování zákazu vycházení.

Koronavirus v Česku. Odpovědi na nejčastější otázky.
Otázky a odpovědi k opatření ohledně koronaviru: Mohu do kina? Do hospody?

ZRUŠENÉ AKCE

Velikonoční hala žactva
- největší přehlídka atletických nadějí se měla konat 14. března

Mirai
- kapela měla vystoupit 14. března v jabloneckém Eurocentru, akce se přesouvá na podzim

Jablonecké šedesátkování
- Náhradní termíny, vzhledem k volným prostorám v hale, jsou stanoveny na 3. a 4. října a 10. a 11. října

S okamžitou platností a do odvolání se ruší všechny veřejné městské akce či ty pořádané v městských prostorách – například setkání s občany, vítání občánků apod.

ZAVŘENO

KLUB NA RAMPĚ Jablonec nad Nisou
Klub Na Rampě je dočasně uzavřen - jak pro pořádání všech naplánovaných akcí, tak i hospoda. Restaurace Pod Rampou zůstává pro obědy otevřena. Akce budou přesunuty, vstupenky vráceny.


Jablonec s okamžitou platností ruší akce a uzavírá pro veřejnost městské organizace:

Eurocentrum Jablonec nad Nisou, s.r.o.

kina Junior a Radnice

městská sportovní a atletická hala

zimní stadion

plavecký bazén

Městské divadlo Jablonec nad Nisou, o.p.s.

městská knihovna, p. o.

turistické a informační centrum včetně Galerie MY

- zastavené jsou programy ve spolkovém domě včetně klubů a Akademie seniorů

Smržovka:
Od pondělí 16. března 7.00 hod do úterý 24. března včetně do 15.15 hod. pro veřejnost uzavřena budova městského úřadu, kulturního střediska (zámeček), knihovny a infocentra na náměstí T. G. Masaryka a sportovní hala v ulici Tyršova

Zakazuje se dále přítomnost veřejnosti v provozovnách služeb jako jsou hudební a společenské kluby, sportoviště, posilovny, přírodní i umělá koupaliště či veřejné knihovny a galerie. 

ÚŘADY

Městské a obecní úřady na Jablonecku omezují hodiny pro veřejnost. V noci na pondělí jim to přikázala dalším mimořádným opatřením vláda. Otevřeno mohou mít pouze v pondělí a ve středu vždy jen na nanejvýš tři hodiny v daný den. Omezení platí až do odvolání.

JABLONECKÝ MAGISTRÁT
Od pondělí 16. března úplně ruší jablonecký magistrát všechny úřední hodiny. V souladu s mimořádnými opatřeními vydanými Vládou České republiky a na základě doporučení Krizového štábu Bezpečnostní rady ORP Jablonec nad Nisou o tom dnes rozhodl primátor města Jiří Čeřovský. Magistrát bude pro veřejnost uzavřený do 24. března. Veškerá podání Magistrátu města Jablonec nad Nisou lze činit pouze dálkově, prostřednictvím poskytovatele poštovních služeb, datové schránky nebo elektronicky se zaručeným elektronickým podpisem, případně přes e-podatelnu. Písemnosti, u nichž není vyžadováno potvrzení o převzetí, je možné podávat pouze prostřednictvím provizorní podatelny v informačním středisku magistrátu v přízemí jablonecké radnice.

Uzavřené jsou i městské úřady v Desné, Železném Brodě, Tanvaldu, Smržovce a Lučany nad Nisou.

ŠKOLKY

Od pondělí 16. března jsou uzavřené všechny jablonecké mateřské, základní a střední školy, učiliště, DDM Vikýř a základní umělecká škola.

DOPRAVA

Od středy 18. března až do odvolání dojde k omezení městské hromadné dopravy v Jablonci nad Nisou.
Zároveň dopravník podnik žádá cestující, aby nenastupovali do autobusů bez zakrytých úst a nosu. Opatření se dotknou následujících linek:
Linka č. 101 (Rychnov – Jablonec – Janov – Bedřichov) – provoz pracovního dne,
Linka č. 104 (Lukášov – Rýnovice – Šumava – Paseky – Maxov) - rozšířený sobotní provoz (od 5:00 hod. po celý den interval 60 minut),
Linka č. 106 (Centrum – Rýnovická – Želivského) – sobotní provoz,
Linka č. 107 (Centrum – Mšeno – Želivského) - sobotní provoz,
Linka č. 108 (Žižkův vrch – Paseky) – rozšířený sobotní provoz (od 5:00 hod. po celý den interval 30 minut),
Linka č. 109 (Nádraží Jablonecké Paseky – Mšeno – Rýnovice, průmyslová zóna), provoz pracovního dne,
Linka č. 114 (Nádraží Jablonecká Paseky – Šumava – Horní Proseč) - rozšířený sobotní provoz (od 5:00 hod. po celý den interval 60 minut),
Linka č. 115 (Rychnov – Jablonec) – omezený provoz pracovního dne, budou zabezpečeny spoje s odjezdem z Pražské v 5:16 a z Rychnova v 5:15, 6:00, 6:30, 15:15, 15:45, 16:15, 17:15 a 18:15 a do Rychnova v 5:02 z Pražské, 5:45 a 6.15 z Autobusového nádraží, 14:09 z Pasek, 15:30, 16:01, 16:31 a 18:01 z Autobusového nádraží,
Linka č. 126 (Janov – Hrabětice) – omezený provoz pracovního dne, budou zabezpečeny spoje s odjezdem z Janova v 6:40, 13:10, 14:40, 15:10 a 16:40 a s odjezdem z Hrabětic v 7:03, 13:33, 14:55, 15:33 a 17:03.
Nebude zabezpečen provoz na linkách č. 102, 103, 105, 110, 112, 113, 116, 118, 119, 120, školních linkách č. 131, 132, 133 a noční lince N1.

VLAKY V LIBERECKÉM KRAJI

 • linka L1 Liberec - Jablonec - Szklarska Poreba: vlaky ukončeny v Harrachově, není umožněna mezinárodní přeprava
 • linka L7 Liberec - Hrádek - Zittau - Varnsdorf: vlaky jezdí podle upraveného jízdního řádu, nezastavují na německém území!
 • linka RE2 Liberec - Hrádek - Zittau - Dresden: vlaky ukončeny v Hrádku, není umožněna mezinárodní přeprava

AUTOBUSY V LIBERECKÉM KRAJI

 • provoz dle prázdninových jízdních řádů
 • linka 645 Liberec - Bogatynia: autobusy ukončeny na zastávce Kunratice, u mostu
 • linka 669 Liberec - Zgorzelec: autobusy ukončeny na zastávce Habratice, státní hranice
 • linka 689 Liberec - Sieniawka: autobusy ukončeny na zastávce Hrádek nad Nisou, autobusové nádraží

DOPRAVNÍ INFORMACE
- centrální dispečink Libereckého kraje: 704 702 000
- informační linka Ministerstva dopravy k opatřením v mezinárodní dopravě: 225 131 810

OTVÍRACÍ DOBA OBCHODŮ

Vláda rozhodla s účinností od soboty 14. března 06:00 o uzavření obchodů s výjimkou prodejen potravin, lékáren, drogerií, čerpacích stanic.  Výjimka u uzavření obchodů platí dále například pro prodejny výpočetní techniky a spotřební elektroniky, malých domácích zvířat a krmiv a dalších potřeb pro zvířata, brýlí a kontaktních čoček, novin a časopisů či tabákových výrobků.Se stejnou účinností kabinet zakázal přítomnost veřejnosti v provozovnách stravovacích služeb, výjimkou je například zaměstnanecké stravování. Výjimku u zákazu přítomnosti lidí v restauracích tvoří provozovny, které neslouží pro veřejnost, například zaměstnanecké stravování, stravování poskytovatelů zdravotních a sociálních služeb a vězeňských zařízení. Zákaz se nevztahuje ani na prodej mimo provozovnu, tedy třeba provozovny rychlého občerstvení s výdejovým okénkem nebo prodej jídla s sebou bez vstupu do provozovny.  

Koronavirus: Jak se pozná? Kam volat? Co dělat?
Důležité kontakty ke koronaviru

JAK DODRŽOVAT HYGIENU

Jak snížit riziko nákazy koronaviru.Zdroj: Deník/WHO

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník