Odborníci sluneční bouři, která zasáhne Zemi, klasifikovali jako středně silnou. „Ve varovná úřadu stojí, že by lidé měli očekávat slabé výkyvy v energetické sítí a nepravidelnost v orientaci družic," uvádí server Independent.

Sluneční bouře jsou zjednodušeně řečeno výkyvy na Slunci, jehož erupce mohou ovlivnit dění ve Sluneční soustavě. Jde geomagnetickou bouři. Ta úterní má kromě narušení elektrických sítí a satelitů vyvolat také třeba polární záři. „Ta se měla objevit nad Skotskem, i když se očekávala velká oblačnost a tím pádem by pozorování nebylo možné," uvedl britský meteorologický úřad.

Země, jediná obyvatelná planeta ve sluneční soustavě
Velká oxidační událost: vědci poodhalili jedno tajemství evoluce na Zemi

K podobným bouřím podle studie Kalifornské univerzity dochází zhruba jednou za století. V tom nejhorším případě by mohly způsobit situaci, kterou vědci nazývají "internetovou apokalypsou" - na celé planetě by přestal fungovat internet. „Planeta není připravená na důsledky silnější sluneční bouře, než je ta úterní," upozorňuje server Independent.

Velká sluneční bouře zasáhla Zemi například 15. května 1921. „Tehdy na mnoha místech na celé planetě vypukly požáry telegrafních stanic a na elektrickém vedení," uvádí Independent.