Vědci si dříve mysleli, že houby, které infikují rostliny, nemohou napadnout zdravého člověka. Letošní případ je ale přesvědčil o opaku. Indický mykolog se nakazil pro rostliny smrtící houbou Chondrostereum purpureum, neboli pevníkem nachovým.

Případ odborníky znepokojil. Je totiž velmi vzácné, aby patogeny přeskočily celé biologické říše a navíc napadly naprosto zdravého člověka.

| Video: Youtube

Muž do nemocnice Apollo Multispeciality Hospitals v Kalkatě přišel v roce 2021 s příznaky nachlazení. Už tři měsíce ho bolelo a škrábalo v krku, neměl hlas a nemohl polykat. Lékaři mu v krku našli velký hnisavý absces, který částečně ucpával dýchací cesty. Po pár neúspěšných testech s překvapením odhalili dlouhá houbová vlákna podobná kořenům, kterým se říká hyfy. 

Nikdo neví, kde se Ind nakazil

Houbová onemocnění nejsou u lidí nijak neobvyklá, ale tato konkrétní infekce nevypadala jako žádný dosud známý případ. Lékaři se proto obrátili na výzkumné centrum hub Světové zdravotnické organizace. Centrum podle DNA odhalilo nepravděpodobného pachatele.

Houba Chondrostereum purpureum obvykle napadá jen stromy, zejména švestky, jabloně, meruňky, třešně a růže. Způsobuje bílou hnilobu a rozkládá dřevo. Vzácná přitom není ani v Česku. Je to noční můra zahrádkářů, napsal deník Daily Express.  

Pacient si nevzpomínal, že by s touto houbou pracoval. Při svém působení v terénu ovšem přišel do kontaktu s rozkládajícím se materiálem a jinými rostlinnými houbami, což mohlo vysvětlit zdroj jeho infekce. „Je možné, že byl kvůli svému výzkumu nějakým způsobem vystaven neuvěřitelně vysokému počtu spor,” řekla mykoložka Elaine Bignellová stanici Sky News.

| Video: Youtube

Pomohly obyčejné léky proti houbovým infekcím

Lékaři muži hnis vysáli a předepsali mu na dva měsíce denně antimykotika. Nyní, o dva roky později, je prý naprosto v pořádku a infekce se již nevrátila. Letos v březnu pak v časopise Medical Mycology Case Reports napsali, že tento případ vyvolává vážné otázky ohledně schopnosti rostlinných patogenů vyvolávat onemocnění u zdravých lidí.

Vědce tento případ udivuje a znepokojuje především proto, že muž neměl žádné problémy s imunitou, uvedl server ScienceAlert

Mykologové odhadují, že z milionů existujících druhů hub znají jen asi 150 tisíc. Ty nemnohé z nich, které infikují člověka, se dokáží vyrovnat s tělesnou teplotou 37 stupňů Celsia. Houby navíc většinou napadají jen osoby se sníženou imunitou.

Přestože panují obavy, že s oteplováním planety by se mohly houby naučit přežívat v teplejším prostředí a stát se lidem potenciální hrozbou, není podle Bignellové důvod ke strachu.