Obletět Měsíc a prohlédnout si jej zblízka. Pro drtivou většinu lidí zůstane zřejmě podobný zážitek minimálně v nejbližších letech pouze snem. Alespoň symbolicky si jej ale přesto nyní mohou splnit. Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) totiž nabízí, že lidé mohou k Měsíci poslat své jméno při nadcházející misi Artemis I. Zájemci mají šanci do úterý 14. června.

Společnost Orbital Assembly Corporation do několika let dokončí výstavbu stanic Voyager a Pioneer Station.
Dovolená ve hvězdách bude realitou. První vesmírný hotel otevře už za tři roky

Vyslat své jméno do kosmu je velmi jednoduché a zdarma. „Stačí se zdarma zaregistrovat a vaše jméno poletí v kosmické lodi Orion, která při misi Artemis I obletí Měsíc,“ slibuje NASA na sociální síti.

Jak už Deník informoval, mise Artemis I po odkladu odstartuje k Měsíci zřejmě v červenci nebo srpnu. Jde o misi bez lidské posádky. Kosmickou loď Orion vynese raketa SLS na oběžnou dráhu Měsíce a po jeho obletu se vrátí na Zem. V útrobách Orionu ovšem poletí i fleška, a do ní budou vepsána jména všech pozemšťanů, kteří o to projeví zájem.

Zdroj: Youtube

Jak poslat své jméno na Měsíc?

Zapsat své jméno na flešku lze pomocí vyplnění formuláře na webové stránce ZDE. Stačí uvést jméno, příjmení, a vymyslet si (a nezapomenout) číselný PIN kód, pomocí kterého člověk získá symbolický palubní lístek na cestu k Měsíci.

Přesný termín, kdy SLS s modulem Orion vyrazí do kosmu, zatím známý není, NASA ale nově stanovila několik možných termínů. „Všechny jsou v pozdním létě. Jedno z oken stanovených pro start je mezi 26. červencem a 9. srpnem, další mezi 23. srpnem a 29. srpnem, a třetí je mezi 2. a 6. zářím,“ píše CNN

Raketa SLS, která společně s modulem Orion vynese na Měsíc astronauty při programu Artemis.
Návrat na Měsíc se blíží. Raketu Artemis čeká poslední velký test

V lodi Orion poletí kromě flešky se jmény a různými přístroji také speciální figurína, simulující lidské tělo. Díky ní si vědci při misi Artemis I ověří, jaké překážky mohou čekat při dalších misích lidskou posádku. Cílem programu Artemis je totiž v následujících letech vyslat dalšího člověka na měsíční povrch, mimo jiné první ženu na Měsíci a prvního člověka s jinou barvou pleti, než bílou. Po soutěži na sociálních sítích, kde hlasovalo přes tři sta tisíc lidí, se figurína jmenuje Velitel Moonikin Campos. Slovo Moonikin vzniklo slovní hříčkou. Anglické slovo pro figurínu totiž zní manikin. Jelikož jde o postavu letící k Měsíci, v angličtině moon, vědci z NASA si zahráli se slovíčky a vymysleli slovo Moonikin, tedy měsíční figurína. Ze soutěže pak vzešlo druhé jméno, Campos. „Jde o poctu Arturo Camposovi. Tento muž byl klíčovou osobou, která zajistila bezpečný návrat posádky mise Apollo 13 na Zemi," popsala původ jména NASA.