Většina starostů obcí a měst na Jablonecku zůstane ve svých funkcích. Z větších měst mají rozhodnuto v Tanvaldu. Ustavující zasedání nových zastupitelů tu proběhlo ve středu 19. října. Starostou zde zůstává Vladimír Vyhnálek (Volba pro město), výměna proběhla na postu místostarosty. Antonína Bělonožníka (Za bezpečné město Tanvald) vystřídal lídr hnutí PRO Tanvald Jan Palme.

Odcházejícího místostarostu mnozí znají jako bývalého tajemníka desenské radnice. Tam se ale nevrací. „Zařazuji se tak na pozici uchazeče o nové zaměstnání. Určitě bych rád zúročil své téměř třicetileté působení ve veřejné správě, ale nebude-li zbytí, nebráním se jakémukoliv pracovnímu zařazení,“ poznamenal Bělonožník. V sedmičlenné radě města mají své zástupce čtyři kandidující strany, mimo zůstal jediný zastupitel KSČM.

Ve stejný den odsouhlasili vedení radnice i ve Smržovce, kde svou pozici obhájil starosta a lídr volební kandidátky ODS Marek Hotovec. Na ustavujícím jednání zastupitelstva získal podporu všech sedmnácti nově zvolených zastupitelů. „Velmi si vážím hlasů opozičních zastupitelů. Jejich podporu chápu jako příslib budoucí vzájemné spolupráce na rozvoji města bez ohledu na stranickou příslušnost,“ poznamenal staronový starosta. Místostarostou se stal Vladimír Kahánek (ODS).

Devastace trávníků mezi bytovými domy na Proseči. Josef Vrabec a Karel Pauch obhlížejí okolí.
Kvůli řádění divokých prasat na Proseči přibydou popelnice a pasti

Ještě dříve, v pondělí 17. října, rozhodli o směřování Rychnova u Jablonce. I tady získal staronový starosta Tomáš Levinský (Rychnováci) hlasy všech zastupitelů.

Malé obce, kde o hlasy usilovali především nezávislí kandidáti, mají v drtivé většině jasno. V Loužnici zůstává ve vedení obce starosta Marcel Tiler. „Při ustavujícím zasedání se proti mně postavila protikandidátka, získal jsem ale velkou většinu hlasů,“ přiblížil starosta. Starosta i místostarosta zůstávají na svých místech i v Malé Skále. Svoje posty obhájil Michal Rezler a místostarosta Petr Votrubec. „Svou káru potáhneme dál. Začínám čtvrté volební období,“ pousmál se Rezler.

Zcela se obměnilo vedení obce v sousedním Líšném. Dnes už bývalý starosta Jiří Mikeš totiž zamířil do důchodu. Novou starostkou se tak stala Renata Klápšťová, místostarostou Jiří Šilhán.

Další města

Před ustavujícím zastupitelstvem mají třeba v Jablonci nad Nisou nebo Železném Brodě, odehrají se shodně v pondělí 24. října. Železný Brod zřejmě povede stávající garnitura v čele s dosavadním starostou Františkem Lufinkou a místostarostou Ivanem Mališem (oba Za rozvoj města). „Trochu se licituje ohledně složení rady města. Je možné, že ji na ustavujícím zastupitelstvu nedáme dohromady,“ poznamenal lídr kandidátky sdružení Železnobrodští a zvolený zastupitel Jan Mašek.

U Prutu dnes.
Jablonecká přehrada změní tvář. Stavět se začne U Prutu

V Jablonci se začala koalice rodit hned v prvních dnech po volbách. Memorandum o budoucí spolupráci tu podepsaly hned čtyři strany a sdružení, a to ODS, Společně pro Jablonec, Starostové pro Liberecký kraj a Piráti. Nová koalice, která vyšachovala vítěze voleb ANO 2011, připravila konečné prohlášení. To představí v pondělí ve 14:30, od 16 hodin pak startuje ustavující zastupitelstvo.

Nové vedení města čekají těžké časy. „Hlavním bodem bude rozpočtová odpovědnost. Už nyní víme, že město bude za energie i přes zastropování cen platit o cirka 150 milionů korun více. Musíme tyto peníze najít tak, abychom neomezovali činnosti magistrátu a města jako takového,“ zmínil kandidát na primátora Miloš Vele (ODS). I proto musí město investovat do opatření souvisejících s energetickou krizí. „Chceme fotovoltaiky na většinu městských budov. Ten proces už je nastartovaný, musíme ho dovést do zdárného konce,“ dodal.

Podepsanou koaliční smlouvu mají i v Turnově. Starostou podle ní zůstane Tomáš Hocke a místostarostka Petra Houšková (oba Nezávislý blok), post druhého místostarosty si nárokuje Jan Lochman ze sdružení PRO Turnovské Občany. I tady proběhne ustavující zastupitelstvo v pondělí 24. října. Stejně tak se stane v Semilech, kde s největší pravděpodobností zůstane ve vedení města současná starostka Lena Mlejnková (Volba pro Semily).