Dnes vládnoucí koalice Občanské demokratické strany (ODS), ANO 2011 a Starostů pro Liberecký kraj musí počítat se silným konkurentem v podobě uskupení Společně pro Jablonec a Pirátské strany. Ty již po komunálních volbách v roce 2018 sestavily se zastupiteli za ANO koalici, která však měla krátké trvání.

Jak je tomu v Jablonci zvykem, silnou kandidátku postavila ODS. Do voleb ji povede někdejší náměstek primátora Miloš Vele. „Čekají nás roky, které budou z hlediska ekonomiky velmi náročné. Velkou otázkou jsou ceny energií a energetická soběstačnost vůbec. Musíme být připraveni na všechny varianty vývoje,“ nastínil Vele priority v předvolební kampani.

Svůj post by rád obhájil stávající náměstek primátora pro rozvoj města Petr Roubíček. Ve volebním programu pamatují občanští demokraté i na sociální oblast. „V oblasti péče o seniory a zdravotně znevýhodněné podporujeme péči v domácím prostředí, pokud je to možné, před tou ústavní,“ popsala Michaela Albrechtová, která doplňuje první trojici kandidátů ODS. Na čtvrtém místě kandidátky je pak někdejší primátor Jablonce nad Nisou a současný poslanec Parlamentu ČR Petr Beitl.

Úspěch očkování

Mandát bude chtít obhájit i současný náměstek primátora pro věci humanitní David Mánek, ve volbách lídr kandidátky ANO 2011. „V Jablonci vzniklo jedno z nejlepších očkovacích center v republice,“ připomněl Mánek jeden ze svých úspěchů v době boje proti koronaviru.

Z druhého místa se o hlasy voličů bude ucházet podnikatelka a jablonecká zastupitelka Jitka Baláková a ze třetího místa současný náměstek primátora pro ekonomiku a majetek Milan Kouřil. Napátém místě kandidátky ANO 2011 najdou voliči i podnikatele Milana Kroupu, který se stal v letech 2018 a 2019 krátce primátorem Jablonce.

I když je mnoho kontejnerů na tříděný i směsný odpad v Jablonci nad Nisou vyvezeno, dá se mnohde najít nepořádek v jejich okolí.
Za odpad platíme hodně, shodují se Jablonečané. Cena prudce vzrostla

Do politické hry se naplno vrací hnutí Domov nad Nisou, které v předcházejících komunálních volbách podpořilo kandidátku Starostů pro Liberecký kraj. Ti nyní kandidují samostatně. Lídrem hnutí je Petr Vobořil, jeden za zakladatelů Domova v roce 1994.

„Tradičně se chceme zasadit o podporu prorodinné politiky všech generací. Čeká nás těžké období,“ popsal Vobořil. Domov by rád získal opět tři mandáty, jak se mu to podařilo v předchozích dvou volebních obdobích. Na druhém místě kandidátky Domova najdou voliči někdejšího starostu města Desná a krajského radního Marka Pietra, na osmém pak někdejší senátorku Soňu Paukrtovou.

Lepší bytová politika

Kandidátku Pirátů a nezávislých povede do voleb právník a podnikatel Jaroslav Šída. Mezi hlavní témata, která hodlají Piráti prosazovat, patří lepší bytová politika, digitalizace úřadu a správy, udržitelný rozvoj a architektonická kultivace města.

„Důležitou kapitolou jsou pro nás odpady i energie. Tato témata chceme řešit i v rámci uvolněných pozic členů rady města. Obhajujeme pět mandátů, ale troufáme si i na víc. Věříme, že o naší vizi progresivní a inovativní politiky jsme voliče svým dosavadním přístupem dokázali přesvědčit,“ popsal Šída.

Ilustrační foto.
Kdo chce vést vaši obec na Jablonecku? Přinášíme kandidátky pro komunální volby

Do jablonecké politiky chtějí opět výrazně promluvit i kandidáti hnutí Společně pro Jablonec (koalice KDU-ČSL, Strany zelených a nezávislých kandidátů) v čele s novou tváří, projektovou manažerkou Lenkou Opočenskou.

„Přicházíme s odlišným pojetím politiky. Místo sebeprosazování naslouchání, místo ostrých loktů spolupráce, místo izolovaného rozhodování za zavřenými dveřmi větší zapojení veřejnosti,“ sdělila Opočenská (Strana zelených).

Lidovce reprezentuje na druhém místě ekonom, podnikatel, trenér plavání a krajský předseda KDU-ČSL Štěpán Matek, na třetím podnikatel René Gubančok. Nezávislé kandidáty zastupují na čtvrtém místě architekt, urbanista, vysokoškolský pedagog a předseda Osadního výboru Rýnovice Petr Klápště, na pátém ekonom a zastupitel Jakub Macek.

Bezpečnost obyvatel

Starosty povede do jabloneckých voleb dlouholetá vedoucí foklorního souboru Nisanka Jana Hamplová, dvojkou je architektka a starostka TJ Sokol Jablonec Jitka Skalická, trojku pak má na kandidátní listině známý jablonecký restauratér Ivo Konečný. I na čtvrtém místě najdeme známé jméno a tím je Martin Bauer, jednatel společnosti SunDisk. „Naše hlavní volební priority představíme na konci srpna, v horké fázi předvolební kampaně,“ přiblížila Hamplová.

Lídrem hnutí Pro Jablonec je ředitel Městského divadla Pavel Žur. „V příštím období se chceme zaměřit na řešení problémů týkajících se bezpečnosti občanů ve městě. Zasadit se o větší počet městských strážníků, tak aby byli vidět v ulicích, aby se lidé nebáli chodit večer po Jablonci,“ prozradil prioritu hnutí lídr. Na dalších místech kandidátky najdou voliči třeba prvního porevolučního starostu Jiřího Musila nebo Pavla Svobodu, někdejšího náměstka primátora, později i náměstka hejtmana Libereckého kraje.

Ilustrační foto
Na Jablonecku jde do voleb osmnáctiletá mládež i ostřílení političtí matadoři

Do předvolebního boje vstoupila v Jablonci opět i Komunistická strana Čech a Moravy. Jejím lídrem je ostřílený komunální politik, někdejší dlouholetý zastupitel 77letý František Pešek.

O hlasy voličů budou v Jablonci poprvé usilovat i zástupci strany Právo Respekt Odbornost v čele s energetickým specialistou Pavlem Kuttlerem, na třetím místě kandidátky je i známý jablonecký daňový poradce a ekonom Vladimír Opatrný.

Kandidátku Svobody a přímé demokracie (SPD) opět vede ředitel Městské policie Jablonec Michal Švarc, který obhajuje jediné zastupitelské křeslo strany v Jablonci.

Kandidátní listinu hnutí Jablonecké spolky, aktivní Jablonečané a TOP 09 vede manažer jabloneckého Eurocentra Ondřej Bašus. Na kandidátce dále figuruje někdejší náměstek primátora Lukáš Pleticha nebo bývalý ministr páce a sociálních věcí ve vládě Petra Nečase.

Složení jabloneckého zastupitelstva 2018 - 2022

ODS – 8 zastupitelů
ANO 2011 – 7 zastupitelů
Piráti – 5 zastupitelů
Společně pro Jablonec – 4 zastupitelé
Starostové pro Liberecký kraj (s podporou Domova nad Nisou) – 3 zastupitelé
Nová Budoucnost pro Jablonec (Pro Jablonec) - 2 zastupitelé
SPD – 1 zastupitel

Nejstarším kandidátem do komunálních voleb na Jablonecku je 86letý Eduard Hrdina, který kandiduje v Jablonci za hnutí Domov nad Nisou. V nadcházejících volbách kandidují na Jablonecku tři osmnáctiletí. Za Piráty v Železném Brodě student Marek Jan Tun, za ANO 2011 v Jablonci Adam Ullman a tamtéž za Domov nad Nisou Petr Karel Vobořil. Ze zkušených politiků jde do voleb třeba dlouholetý starosta Albrechtic v Jizerských horách a senátor Jaroslav Zeman, v Jablonci za ODS kandiduje někdejší primátor a současný poslanec Petr Beitl, za koalici Jablonecké spolky, aktivní Jablonečané a TOP 09 pak někdejší ministr práce a sociálních věcí Jaroslav Drábek, za ANO 2011 poslankyně Jana Pastuchová. Zajímavostí je jablonecká kandidatura Marka Pietera, někdejšího starosty města Desná a bývalého krajského radního, za Domov nad Nisou.