„Chci být primátorem nejen koalice, ale i opozice. Naším největším úkolem bude určitě energetika, zdražování přinese velký nápor na městský rozpočet a my musíme v první řadě začít ve větší míře připravovat energeticky úsporné projekty, přičemž prioritou je určitě zachování všech funkcí města,“ sdělil Miloš Vele.

V poklidu pak proběhla volba čtyř nových náměstků. Náměstkem pro digitalizaci a rozvoj a zároveň zástupcem primátora se stal Jakub Chuchlík za Piráty, náměstkyní pro věci humanitní Jana Hamplová za Starosty, náměstkem správy majetku města Petr Roubíček (ODS), náměstkem pro životní prostředí a strategii města Lenka Opočenská (Společně pro Jablonec). Noví náměstci před volbou čelili takzvanému „grilování“ nové opozice, v čemž byl aktivní lídr jablonecké ANO 2011 a dnes již bývalý náměstek primátora David Mánek a lídr SPD a zároveň ředitel Městské policie Michal Švarc.

GrafikaGrafikaZdroj: Deník

V Jablonci zvítězila v letošních komunálních volbách právě ANO 2011. Spolu s Plzní je tak Jablonec zatím jediným statutárním městem, kde ostatní strany obešly vítěze. V Plzni se to stalo koalici Spolu.

Náměstci primátora budou nově čtyři, když v předchozích letech jich bývalo o jednoho méně. To se nelíbilo nové opozici. Primátor Miloš Vele oponoval, že novým místem se paradoxně ušetří. „Agendy se propojí a budou tak pracovat efektivněji,“ odpověděl.

Magistrát města Jablonec nad Nisou. Ilustrační foto
Jablonec zná nové zastupitele. Podívejte se. Město ovládlo ANO 2011

V Jablonci už nebude náměstek pro ekonomiku, tato zodpovědnost přejde přímo na kancelář primátora. Miloš Vele v minulosti osm let pracoval právě ve funkci náměstka pro ekonomiku.

Radních zůstane v Jablonci devět, třetinu tvoří ženy. Do Rady města byli kromě výše jmenovaných zvoleni Jaroslav Šída za Piráty, za Starosty pro Liberecký kraj Jitka Skalická, za Společně pro Jablonec Petr Klápště, ODS bude dále zastupovat současný poslanec Petr Beitl.

Koalice, v níž jsou ODS, Piráti, Starostové a Společně pro Jablonec, má jen těsnou většinu šestnácti hlasů v třicetičlenném zastupitelstvu. Programové prohlášení koalice je dost obsáhlé, čítá celkem 17 bodů s 54 podbody. "Na programovém prohlášení jsme dělali dlouho, všechny okruhy jsme si ale chtěli vyříkat," sdělil Vele.

Jedním ze základních bodů pro Starosty je kultura. Čeká nás těžká doba vzhledem k několika krizím, kterým musíme čelit. Dále pak cestovní ruch, to je velké téma, chceme jmenovat manažera cestovního ruchu,“ přiblížila nová náměstkyně primátora pro oblast humanitní Jana Hamplová. Další prioritou je pro ni nová městská knihovna, která by reflektovala 21. století.

Nové vedení města pro volební období 2022-2026

Primátor - Miloš Vele (ODS)
Statutární zástupce primátora, náměstek pro rozvoj města a digitalizaci – Jakub Chuchlík (nezávislý za Českou pirátskou stranu)
Náměstkyně primátora pro oblast humanitní – Jana Hamplová (Starostové pro LK)
Náměstek primátora pro správu majetku – Petr Roubíček (ODS)
Náměstkyně primátora pro životní prostředí a strategii města – Lenka Opočenská (Společně pro Jablonec)

Další radní
Petr Beitl (ODS)
Petr Klápště (Společně pro Jablonec)
Jitka Skalická (Starostové pro LK)
Jaroslav Šída (Česká strana pirátská)

Obřadníci
Pavel Žur
Milan Kouřil
Jana Pastuchová
Štěpán Matek

Petr Klápště (Společně pro Jablonec) je zvolený zastupitel určený pro pořizování územně plánovací dokumentace komunikující za statutární město Jablonec nad Nisou s úřadem územního plánování. Jde o neuvolněnou funkci.