„Samozřejmě záleží na dohodě v budoucí koalici, jako lídr vítězného uskupení jsem připraven vést město,“ sdělil David Mánek. Povolební štáb jabloneckého ANO 2011 se setkal v Pizzerii Franko nedaleko základny ODS, jejíž kandidáti se sešli v oficiální kanceláři strany v Komenského ulici.

V Jablonci v minulosti úspěšná ODS opět něco ztratila. Z osmi mandátů v minulém volebním období spadla na šest. „Radostné výsledky to moc nejsou, uvidíme, zda se nám podaří vstoupit do koalice, s kým a jak v ní budeme úspěšní,“ poznamenal lídr jablonecké ODS Miloš Vele. Podle jeho slov první povolební „oťukávačky“ začnou ještě v noci ze soboty na neděli.

Velkým překvapením je úspěch SPD, která v Jablonci obhajovala jeden mandát a nakonec získala čtyři, čímž se stala třetí nejsilnějším klubem v jabloneckém zastupitelstvu. „V takový úspěch jsme ani nedoufali,“ sdělil lídr SPD Michal Švarc.

Do jabloneckého zastupitelstva se dostalo dále sdružení Společně pro Jablonec. Jeho členové se sešli v Lakavárně, spříznění Piráti pak jen o dveře vedle.

V obou štábech panovala uvolněná, takřka rodinná atmosféra, zástupci obou hnutí se mezi sebou navštěvovali. „Každý jeden v zastupitelstvu je důležitý,“ popsal staronový zastupitel za Společně pro Jablonec Petr Klápště. Jeho kolega Jakub Macek byl z výsledku viditelně zklamaný. „Je to určitě zklamání, doufali jsme v mnohem lepší výsledek.“

Komunální a senátní volby 2022.
ON-LINE: Zeman lituje prohry ČSSD. Ve Slaném ODS zahájila povolební vyjednávání

V poli poražených skončila kandidátka nové politické strany Právo Respekt Odbornost, KSČM, Křížek pro levné energie, za niž kandidoval třeba i někdejší ministr práce a sociálních věcí ve vládě Petra Nečase Jaromír Drábek. A překvapivě i Domov nad Nisou, který měl své členy v jabloneckém zastupitelstvu několik volebních období. V letech 2006 až 2010 jich bylo dokonce deset a tvořili tak druhý největší klub po jedenáctičlenné ODS.

Volební účast se v Jablonci nedostal ani přes 40 procent, za touto hranicí zaostala skoro o procento a půl. Tím se okresní město dostalo pod celkový průměr okresu. Na Jablonecku dorazilo k volebním urnám skoro 43,5 procenta všech voličů.

Nejdrtivější vítězství ve srovnání všech obcí Jablonecka slaví sdružení NK pro obec Pěnčín, které získalo 78,6 procenta všech platných hlasů a tím 12 zastupitelů, druhá ODS a nezávislí bere 3 mandáty.

Výsledky voleb v Jablonci nad Nisou
ANO 2011 25,12 % 9 mandátů
ODS 15,48 % 5 mandátů
SPD 12,51 % 4 mandáty
Piráti a Nezávislí 10,75 % 4 mandáty
Společně pro Jablonec 10,57 % 4 mandáty
Starostové pro Liberecký kraj 10,39 % 3 mandáty
Pro Jablonec 5,06 % 1 mandát

Právo Respekt Odbornost 3,12% 0 mandátů
Domov nad Nisou 2,72% 0 mandátů
Křížek pro levné energie 2,66 % 0 mandátů
KSČM 1,77% 0 mandátů