Zdroj: DeníkV Jablonci v minulosti úspěšná ODS opět naopak ztratila. Z osmi mandátů v minulém volebním období spadla na šest. „Radostné výsledky to moc nejsou, uvidíme, zda se nám podaří vstoupit do koalice, s kým a jak v ní budeme úspěšní,“ poznamenal lídr jablonecké ODS Miloš Vele.

První kontakt mezi oběma stranami proběhl o víkendu, jen ale telefonicky. „Přímá jednání máme naplánované se všemi až v týdnu, myslím, že jasněji bude až za několik dní,“ poznamenal Mánek. Podle jeho slov jsou vítěznému hnutí programově blízcí i Starostové pro Liberecký kraj, Piráti nebo Společně pro Jablonec. „Nesmíme zapomenout, že může nastat i varianta, kdy bude ANO, i když vítěz voleb, obejito,“ doplnil Mánek.

Podobně hovoří i druhá nejsilnější strana. „Nějaká jednání proběhla, ale bez jakéhokoli výsledku. Samozřejmě, že je na stole pokračování koalice s ANO, přitom bychom ale museli najít ještě jednoho společného partnera. Očekávám, že ledy se hnou v pondělí navečer, kdy proběhnou intenzivní jednání,“ popsal Vele.

Velkým překvapením je úspěch SPD, která v Jablonci obhajovala jeden mandát a nakonec získala čtyři, čímž se stala třetí nejsilnějším klubem v jabloneckém zastupitelstvu. „V takový úspěch jsme ani nedoufali,“ sdělil lídr SPD Michal Švarc.

Do jabloneckého zastupitelstva se dostalo dále sdružení Společně pro Jablonec, které získalo stejně jako SPD a Piráti čtyři mandáty. „Každý jeden v zastupitelstvu je důležitý,“ popsal staronový zastupitel za Společně pro Jablonec Petr Klápště. Jeho kolega Jakub Macek byl z výsledku viditelně zklamaný. „Je to určitě zklamání, doufali jsme v mnohem lepší výsledek.“ Ani Společně pro Jablonec se nebrání komunikaci s vítězi voleb, stejně tak jako Piráti. Ti na rozdíl od Společně v těchto volbách jeden mandát ztratili.

V poli poražených skončila v Jablonci kandidátka nové politické strany Právo Respekt Odbornost, KSČM, Křížek pro levné energie, za niž kandidoval třeba i někdejší ministr práce a sociálních věcí ve vládě Petra Nečase Jaromír Drábek. A překvapivě i Domov nad Nisou, který měl své členy v jabloneckém zastupitelstvu několik volebních období. V letech 2006 až 2010 jich bylo dokonce deset a tvořili tak druhý největší klub po jedenáctičlenné ODS.

V městech potvrdili starosty

Volební účast se v Jablonci nedostala ani přes 40 procent, za touto hranicí zaostala skoro o procento a půl. Tím se okresní město dostalo pod celkový průměr okresu. Na Jablonecku dorazilo k volebním urnám skoro 43,5 procenta všech voličů.

V Železném Brodě slaví velké vítězství hnutí Za rozvoj města, jež vedl do voleb současný starosta František Lufinka a záda mu „kryl“ místostarosta Ivan Mališ. Hnutí získalo skoro 40 procent všech platných hlasů a k setrvání v čele radnice mu chybí jediný koaliční partner. Tím se zřejmě stane hnutí B-R-O-D, jehož zastupitelé spolupracují s členy Za rozvoj města v končící Radě města. Společně totiž mají po současných volbách 10 mandátů z 15.

Jan Sedlák.
O vítězství na Pěnčíně a úspěchu SPD v Jablonci

V Tanvaldu získalo nejvíce hlasů sdružení Volba pro město s lídrem Vladimírem Vyhnálkem, současným starostou Tanvaldu. Sdružení získalo 8 mandátů z celkem 21 křesel v zastupitelstvu. Končící koalice doplněná Společně pro Tanvald a Za bezpečné město má i po volbách nadpoloviční většinu 14 zastupitelů.

I ve Smržovce zřejmě vydrží současné vedení radnice, když ODS vedená starostou Markem Hotovcem získala 6 mandátů a dosud spřízněné hnutí 3, což je těsná nadpoloviční většina v sedmnáctičlenném zastupitelstvu.

Nadpoloviční většinu mandátů do zastupitelstva města Desná získalo hnutí současného starosty Jaroslava Kořínka, když z 15 možných mandátů bere 8. Opřít se bude zřejmě moci i o další 4 hlasy s dosud koaličním sdružením Sportovci pro Desnou.

Magistrát města Jablonec nad Nisou. Ilustrační foto
Jablonec zná nové zastupitele. Podívejte se. Město ovládlo ANO 2011

I v Harrachově bude zřejmě pokračovat současné vedení města, když své hnutí nezávislých kandidátů dovedl k vítězství současný místostarosta Tomáš Vašíček (4 mandáty), další dvě kandidátky pak nabídli kandidáty v dalším místostarostovi Petru Dostalíkovi a starostovi Jaroslavu Čechovi.

Stejně tak vedení města zůstane zřejmě neměnné v Rychnově u Jablonce, Lučanech nad Nisou a Velkých Hamrech.

Nejdrtivější vítězství ve srovnání všech obcí Jablonecka slaví sdružení Nezávislí kandidáti pro obec Pěnčín, které získalo 78,6 procenta všech platných hlasů a tím 12 zastupitelů, druhá ODS a nezávislí bere 3 mandáty.

Volby v Jablonci nad Nisou
ANO 2011 25,12 % 9 mandátů
ODS 15,48 % 5 mandátů
SPD 12,51 % 4 mandáty
Piráti a Nezávislí 10,75 % 4 mandáty
Společně pro Jablonec 10,57 % 4 mandáty
Starostové pro Liberecký kraj 10,39 % 3 mandáty
Pro Jablonec 5,06 % 1 mandát

Právo Respekt Odbornost 3,12% 0 mandátů
Domov nad Nisou 2,72% 0 mandátů
Křížek pro levné energie 2,66 % 0 mandátů
KSČM 1,77% 0 mandátů