To je hudba budoucnosti, již letos ale náměstí prochází první proměnou. Vzniknout mají zcela nové autobusové zastávky. Obě se mají o kus posunout, vzniknout má i nový moderní přechod. "A byla by škoda dále nepokračovat. Dnes existují dotační možnosti na revitalizace veřejných prostor, takže možnost rozvoje náměstí tady je," poznamenal starosta Velkých Hamrů Jaroslav Najman.

Radnice by v případě úspěšných žádostí ráda pokračovala v revitalizaci samotného náměstí, poslední etapou by pak mohl být přístup k řece Kamenici. S tím počítají i návrhy architektů Ondřeje Štěpána a Pavlíny Müllerové. "Místní to nevidí, ale v mnoha městech řeka funguje jako veřejný prostor pro relaxaci. Má své kouzlo, které je v mnoha obcích schované," poznamenal Najman.

Jaký problém musí řešit Velké Hamry do budoucna?
Ptali jsme se politiků ve Velkých Hamrech: Jaké problémy je třeba vyřešit?

Některé návrhy jsou doslova futuristické, když by k řece měly sestupovat arkády se zabudovanou kavárnou, jiné využívají myšlenku širokého schodiště. "Řeka ve městě má obrovský potenciál pro jeho obyvatele. Bohužel tyto kvality jsou v případě Velkých Hamrů upozaděny a řeka je vnímána spíš jako nebezpečná a špinavá stoka, což je logické, protože tak byla historicky primárně využívána," sdělil Ondřej Štěpán.

Návrhem chtěli architekti vnímání řeky narušit a proměnit, ukázat, že se v tomto ohledu doba změnila. "Známým příkladem u nás může být pražská náplavka, zahraničním pak například Lublaň, kde je koryto řeky regulované podobným způsobem jako ve Velkých Hamrech, ale je doplněno terasami, schody, moly," doplnil Štěpán.

Plocha náměstí má ale dál běžně sloužit jako parkoviště pro návštěvníky městského centra a rezidenty, vzniknout by měla i dobíjecí stanice elektromobilů. Bude zvážena možnost parkování na ploše zpoplatnit či stanovit časový režim parkování tak, aby nebyl v kolizi s dalšími aktivitami, které se mohou na ploše odehrávat.

Na hranici náměstí provozuje město Obecní cukrárnu. Před ní by mohla vzniknout velkorysá předzahrádka. "Slibují nám již dlouho, její vznik by byl krásný. A čím větší, tím lepší," pousmála se cukrářka Marie Voldřichová.

Ilustrační foto.
Kdo chce vést vaši obec na Jablonecku? Přinášíme kandidátky pro komunální volby

Nevzhledná asfaltová plocha dnes slouží vlastně jen jako parkoviště. "Určitě by se to mohlo změnit, je to spíš plocha než náměstí. Jen aby tady zůstalo alespoň pár míst k parkování," popsal čtyřiapadesátiletý Josef, který tady často parkuje.

Náměstí hyzdí budova bývalého kina, v níž část zabírá právě Obecní cukrárna. I to by se ale mělo změnit. Město budovu před lety odkoupilo od TJ Sokol. Má tu vzniknout až deset velkometrážních bytů pro rodiny, cukrárna by mohla získat větší zázemí. Záleží však na dotačních příležitostech. Město zaplatilo za objekt a přilehlé pozemky 2,4 milionu korun, projekt počítal s rekonstrukcí za cirka 30 milionů. Předběžné plány počítají i s určitou přístavbou a celkovou rekonstrukcí objektu. „Hyzdí centrum města, chceme to tady zkrášlit,“ doplnila místostarostka Velkých Hamrů Klára Pospíšilová.

Další kroky ale budou již na novém zastupitelstvu, projekt má nicméně širokou podporu.

Volby do zastupitelstev obcí se konají 23. a 24. září letošního roku.

Historie města Velké Hamry 

Velké HamryZdroj: Deník/Jan SedlákVelké Hamry jsou malé město nacházející se na severu Čech na jihovýchodním okraji Jizerských hor po obou stranách údolí řeky Kamenice, která jím protéká. Administrativně patří do okresu Jablonec nad Nisou a do Libereckého kraje. Je zde evidováno 653 adres a žije zde 2637 obyvatel.

První písemná zmínka o obci pochází pravděpodobně z roku 1624. Starší pojmenování obce Hamersko a název Hoření a Dolení Hamr pocházejí od železných hamrů, které zde stávaly pravděpodobně ve 13. a 14. století. Název Velké Hamry se používá od roku 1914, kdy byly sloučeny osady Hoření a Dolení Hamr v jednu obec. V roce 1926 byla obec povýšena na městys, městem se Velké Hamry staly v roce 1968.

Historicky zřejmě nejznámější událostí spjatou s Velkými Hamry je takzvaná Svárovská stávka. Ta se odehrála v dnešní místní části Hamrů Svárově 31. března 1870. Dělníci zaměstnaní v místní textilní továrně při ní protestovali proti snížení mezd. Četníci a vojáci stávku tvrdě potlačili, o život tehdy přišlo sedm lidí. Na památku obětí byl v roce 1963 postaven Památník Svárovské stávky od sochaře Vladimíra Kýna, který je chráněn jako kulturní památka České republiky.