V prvním filmu z roku 2009 jsme se seznámili s mariňákem Jakem Sullym, který přichází na planetu Pandora, obývanou původními obyvateli Na'vi. Pomocí vyspělých technologií má mysl propojenou s avatarem – tělem původního obyvatele. Může se tak stát součástí kmene Na'vi, jehož mírumilovný život a pokora před přírodním řádem ho okouzlí. Když je Pandora ohrožena, dobrovolně pomáhá modrým bytostem v bitvě proti lidské invazi.

Voda místo pralesa

Na druhém filmu začal Cameron pracovat téměř ihned po prvním distribučním úspěchu Avatara. Dějovou linku jeho tvůrčí tým dlouho tajil, už nějaký čas je ale známo, že bude soustředěna na Jakea, jeho domorodou přítelkyni Neitiri a jejich dítě. Na rozdíl od prvního filmu se jejich příběh už neodehrává v deštném pralese, ale pod vodou. „Kmen Na´vi je nucen kvůli dalším atakům armády ustoupit k zatím bezpečnému přístavišti u útesů, kde žije klan nazývaný Metkayina. Ze Sullyho rodiny se stávají tvorové podobní rybám bez vody,“ přiblížil před časem synopsi producent Jon Landau.

Zdroj: Youtube

Režisér, který natáčel scény mimo jiné ve velkých vodních nádržích, k tomu pro americký časopis Variety dodává: „Mixovali jsme dějové motivy druhého filmu rovnou s těmi, jež máme rámcově připraveny pro třetí část. Vycházejí z naší autorské vize dotýkající se záchrany čisté planety.“

Strhující podívaná

Cameron - podobně jako v případě prvního filmu – čekal na nejnovější dostupné technologie. Kombinací herecké akce, reálných podvodních scén a moderních postprodukčních digitálních možností vznikl další Avatar slibující magickou podívanou inspirovanou kromě jiného záběry z čistých moří.

Snímky z natáčení filmu Jan Žižka.
Jan Žižka nabídne vedle světových i české herce. Podívejte se na první záběry

V obsazení poznáme tváře z prvního filmu: Zoe Saldanu jako Neytiri, Sigourney Weaverovou v nové roli a Sama Worthingtona jako Jakea Sullyho. Doplňují je nově Kate Winsletová, Michelle Yeoh a Oona Chaplinová.

První Avatar se drží na první příčce nejvíce výdělečných filmů, na kontě má celkem 2,8 miliardy dolarů.