Po melodramatické Tosce se publikum přenosů z Metropolitní opery odreaguje u jedné z nejpopulárnějších komických oper, Nápoj lásky. Korunou této rozmarné parafráze na pověst o Tristanovi a Isoldě bývá v předních operních domech obsazení titulních rolí Adiny a Nemorina.

Do jabloneckého kina Radnice přijde v průměru na jedno přestavení 75 diváků, a tak kino Radnice patří mezi jedno nejnavštěvovanější v ČR. Vždy však záleží, jaký typ filmu právě promítají.
Připravili další přenos opery

Vynikající Matthew Polenzani dostal důvěru i při opětovném uvedení produkce v letošní sezoně, jako svéhlavá a krásná Adina se tentokrát představí jihoafrická sopranistka Pretty Yende, která patří mezi nejzářnější objevy světové operní scény posledních let.

A výkony obou zahrnuje kritika superlativy. Na magickou sílu Nápoje lásky se díky přímému přenosu z Met mohou 10. února těšit také diváci dvou tisícovek kinosálů v 73 zemích světa, včetně 25 kin v českých a moravských městech, a to včetně jabloneckého kina Radnice od 17.45 hodin.

Dívka ze zlatého západu. Marcello Giordani jako Dick Johnson a Deborah Voigt jako Minnie v Pucciniho  opeře La Fanciulla del West.
Další přímý přenos opery z New Yorku

KOUZELNÝ ELIXÍR

The Huffington Post konstatuje, že Matthew Polenzani, jenž má na kontě více než 300 vystoupení v Met v 37 rolích, představil v inscenaci výrazného Nemorina. Jeho podání legendární árie „Una furtiva lagrima“ odměňuje publikum Met dlouhým potleskem. „Jeho robustní a jistý vokál září,“ popisuje americký deník.

Charismatická sopranistka Pretty Yende, která uchvátila publikum už při svém debutu v Met v roce 2013 kdy během jediného týdne nastudovala roli Adèle v Rossiniho méně frekventované opeře Hrabě Ory a nadšená kritika záhy oslavovala „neuvěřitelný start neuvěřitelné kariéry“ je pak v roli Adiny jednoduše přirozená.

Massenetova opera ve francouzštině Don Quichotte
GALERIE: Opera Don Quichotte je pestrá na hudební

Uznání kritiky sklízejí i Davide Luciano, italský barytonista, který sugestivně ztvárnil seržanta Belcoreho, Nemorinova soka v lásce, a basista Ildebrando D’Arcangelo jako potulný šarlatán Dulcamara vydávající levné víno za kouzelný elixír. The Huffington Post přitom zvláště vyzdvihl jeho silný hlasový fond a způsob, jímž postihuje všechny nuance mastičkářova charakteru.

VYVÁŽENÉ BEL CANTO

Už po gala premiéře v září roku 2012 ocenil The New York Times, že Sherovo nastudování Donizettiho „Elixíru“ zachovává vzletnost a hravost belcantové opery, nepostrádá však ani citlivost k sociálnímu rozměru příběhu Adiny a Nemorina. Ten se odvíjí v malé italské vesnici v období Risorgimenta, hnutí za jednotu a nezávislost Itálie po roce 1815, a zachycuje rozmanité překážky, jež provázejí milostné vzplanutí chudého venkovana Nemorina k sečtělé a movité statkářce Adině.

V titulní roli etiopské otrokyně Aidy se představí litevská sopranistka Violeta Urmana, egyptského vojevůdce Radamése zazpívá Johan Botha. V roli egyptského krále v Metropolitní opeře debutuje slovenský basista Štefan Kocán.
Pro velký úspěch přidávají Aidu ze záznamu