Takové je představení Souborné dílo Williama Shakespeara ve 120 minutách, které v pondělí od 19 hodin uvede na scéně Městského divadla v Jablonci pražské Divadlo V Dlouhé.

Inscenace získala letos v březnu Cenu diváků na devátém ročníku Grand festivalu smíchu v Pardubicích a herec Jan Vondráček obdržel Cenu za nejlepší mužský herecký výkon.

„Představení skládá komediálně laděnou divadelní poctu velkému dramatikovi. Tři herci sehrají v jednom večeru celé jeho velké dílo, vše s humorem a nadsázkou,“ říká ředitel Městského divadla v Jablonci Pavel Žur.

Česká premiéra netradičního díla se odehrála loni v listopadu. Připravil ji režisér Jan Borna s Miroslavem Táborským, Martinem Matejkou a Janem Vondráčkem.

Inscenace dostala podtitul Divadelní fast food.

„Celou inscenaci je možné pochopit jako parafrázi na něco mezi rychlým občerstvením a teleshoppingem. Neustále je divákům připomínáno, jak je úžasné, že uvidí velké množství her Williama Shakespeara zkomprimovaných v jednu jedinou, za jakou výhodnou cenu toto celé pořídí a jak velké množství času jim to ušetří. Ovšem nikdo se diváků neptá, zda toto všechno opravdu chtějí,“ napsal pro server i-divadlo.cz publicista Lukáš Brychta.

Režisér musel při nastudování hry vyjít z českých poměrů. „V Anglii zná Shakespeara podrobně každý školák. Stačí tedy, když známou větu řeknete trochu jinak, a Angličané se plácají smíchy do kolen. My jsme na to museli jít trochu jinak,“ objasňuje Jan Borna.

„U nás naopak Shakespeara zevrubně nezná nikdo, a tak to hrajeme právě o tom,“ říká. „Původní text jsme sice dostali ve formě hry, ale je jasné, že je to zápis toho, jak tři chlapi dohromady blbnou na téma William Shakespeare. Leccos z toho bylo nepřevoditelné do češtiny či českých reálií, takže originál se nám stal mapou či jízdním řádem,“ popisuje Táborský.

Právě Táborský si vzal na starost úpravu textů. Hudební stránku obstaral Jan Vondráček.

„Herci z velkých kamenných divadel často hovoří o tom, jak si chtějí zahrát nějakého Shakespeara, nejlépe Hamleta. No a my si od Shakespeara zahrajeme úplně všechno,“ žertuje poslední člen trojice Martin Matejka.

Pozoruhodná hra chce nejen bavit, ale i reagovat na současnost. „Hercům připomínám, že přes humor musí stále prosakovat odpudivost světa, o němž hrají, poměřená velkým Shakespearem,“ dodal Borna.

autor Jan Mikulička