Obrázky strašidel, zvířátek i pohádkových postaviček zdobí stěny sálu v přízemí liberecké Krajské vědecké knihovny. Začala tu výstava To nejlepší z ilustrace 2009.

Svou nejnovější tvorbu tu představuje bezmála dvacítka výtvarníků. Někteří budou mít to štěstí, že jejich obrázky budou nominovány do celostátní soutěže Zlatá stuha. Z jejich dílny pochází většina obrázků, zbytek dodali výtvarníci Klubu ilustrátorů dětské knihy.

„Letos už tady vystavujeme poosmé. Do oblasti ilustrací knížek pro děti nastupuje nyní nová generace, která přináší své osobité vidění,“ upozornila za klub ilustrátorů výtvarnice Renáta Fučíková.

Výstava bude i letos součástí doprovodného programu Veletrhu dětské knihy, který se na libereckém výstavišti bude konat od 15. do 17. dubna. Právě tam se výstava ilustrací z knihovny přesune. „V Liberci má výstava premiéru. Odtud poputuje do dalších měst republiky, a letos poprvé bude končit v polské Poznani,“ doplnila Renáta Fučíková.

Cenu dostane autor Maxipsa Fíka

Nejpočetnější zastoupení mají letos na výstavě ilustrace knih, vydaných Knižním klubem, silné zastoupení mají stejně jako v minulých letech také nakladatelství Baobab a Albatros.

„Knížek pro děti vychází mnoho a hodně pěkných. Soutěž Zlatá stuha má tři poroty, přičemž každá z nich hodnotí 4 kategorie, například i literární kvalitu díla nebo překlad. Je to jediná soutěž v republice, která je zaměřená na literaturu pro děti,“ řekla známá výtvarnice, autorka televizních Večerníčků Eva Sýkorová – Pekárková, členka jedné z porot Zlaté stuhy.

Mezi zajímavá díla výstavy patří například Stromovka. Knížku totiž ilustrovaly samy děti. Výtvarník jejich obrázky jen poskládal a doplnil svými kolážemi.

„Tento rok dostane za celoživotní dílo Zlatou stuhu Jiří Šalamoun, autor Maxipsa Fíka. Výstava předvádí jeho obrázky ze 70. let. Mnohé jeho postavičky za dobu své existence zlidověly. Je to například právě Fík,“ podotkla Markéta Kroupová z Oblastní galerie v Liberci, která je také členkou poroty. Vítězové letošního ročníku Zlaté stuhy budou vyhlášeni v květnu v Praze.

„Ilustrace je to první, co dětského čtenáře na knížce upoutá. Může se stát i tím, co jej přivede k tomu, aby se do knížky začetl. Výtvarník musí mít přitom pořád na mysli, pro koho tvoří, komu jsou jeho obrázky určené,“ shrnula Eva Sýkorová – Pekárková. Výběr z loňských ilustrací knížek pro děti si mohou lidé prohlédnout v knihovně až do 15. dubna.