Už za týden se fanoušci jazz mana i rockera Dana Bárty dočkají. Tipsport aréna bude hostit 8. prosince od 20.00 koncertní verzi muzikálu Jesus Christ Superstar, ve které vystoupí právě Dan Bárta s dalšími zpěváky Kamilem Střihavkou, Bárou Basikovou a Alešem Brichtou.
Dan Bárta je zajímavý chlapík. Povídal o svých kapelách, muzikálu Jesus Christ Superstar i o fotbale.

S Terezou Černochovou a Matějem Ruppertem, svými kamarády, hrajete a zpíváte hlavně k tanci písničky Monkey Business a ty z Tereziny sólové desky. To pro vás ale není zcela běžné, že?
Ale je. S Illustratospherou hrajeme mnohem tvrději a zajímavěji a J.A.R. živě hrají hlavně do tance.

A dojde i na novou desku J.A.R.?
Už je dost dlouho „ticho po pěšině“. Udělali jsme jeden singl, teď Filip Jelínek dodělal dechy a Míra Chyška do toho dokončuje kytaru. A nová deska? Uvidíme…

Je to tedy jedno, kdy CD vyjde?
Není, ale nemá cenu něco dělat jen proto, že už jsme neudělali nic 4 roky. Ta kapela teď hraje živě dobře, funguje to a to je podstatný. A až se to zkonsoliduje a začne se na něčem dělat, tak to vyplyne. Ale nikdo na pilu zatím netlačí.

Využijete záznam z výročního koncertu pro CD a DVD?
My už jsme to natočili loni. A v rámci oslavy bychom měli udělat bestofku, B–singly a jednu novou věc k tomu plus remixy, DVD a bonusy.
Zmínil jste album Best of – výběr hitů.

Umíte si představit stejnou od své skupiny Illustratosphera?
Ta má přeci jen kompaktnější desky… Spíš si umím představit průřez mých hostujících aktivit. Jednu pecku s Monkey Business, jednu s J.A.R., dělal jsem písničku s romskou skupinou Gulo čar, pro Vláďu Mišíka i po songu s Terezou Černochovou i Kocábem a tak dál. Kdybych jó chtěl, materiál na takový výběr mám. Ale deska Best of Illustratosphere není dobrej nápad.

Cítíte po něčem, co jste kdy dělal, nostalgii? Po své roli v Ježíšovi, po plzeňské rockové Alici…?
Nostalgii ne, spíš sentiment. Už 20 let hraju, zpívám, takže se může dostavit lehkej sentiment ze starých partiček. Teď jsme si třeba zahrál písničku „Chtěla´s to vidět“ s Tangem (skupina Miroslava Imricha, zpěváka Abraxasu – pozn. aut.), skupinou, kterou jsem poslouchal v patnácti. Bylo to strašně příjemný, koncert v pražském klubu Futurum byla polosoukromá vzpomínka na Frantu Kotvu (robustní vousatý baskytarista Tanga, Hevalu Jany Kratochvílové či Žlutého psa, zemřel 18. března 2007 ve věku nedožitých 55 let – pozn. aut.). Zúčastnily se toho kapely, ve kterých Franta hrál, byl to takový under bigbít – a úžasný.

Překvapilo vás tam něco?
Po dlouhý době jsem tam viděl Paniku (česká dívčí skupina, v 80. letech velká událost – pozn. aut.), hrála strašně krásně, ten koncert se povedl. Až jsem byl překvapenej, jakou to celé mělo váhu.

Monkey Business hráli a Tonya Graves zpívala česky písničku od Jany Kratochvílové, bylo to strašně milý. To proto, že z toho nikdo nedělal nic víc, než to, co to bylo. Tedy mejdan s dvou až tříhodinovým hraním.Takže mě dnes už spíš zajímají takové věci a k těm sentiment a jistá nostalgie patří spíš, než že bych měl potřebu znovuzaložit nějakou kapelu, která hrozně dlouho spí.

Rocková opera Jesus Christ Superstar se občas dostane „na kolečka,“ udělá výjezd. Aktuálně třeba bude 8. prosince v Tipsport aréně Liberec. Zúčastňujete se také?
My to občas dáváme, Ota Baláž to produkuje… Domluvíme se, že máme čas, někdo je schopný to zaplatit jako scénu, divadlo… Takže se udělá výjezd a hrajeme ty věci s hosty. Je to fajn, něco jako sraz třídy po letech.

Prozraďte, kolik koncertních tváří dnes máte, kde všude zpíváte?
Stabilně je to Illustratosphera, J.A.R. a Trio Roberta Balcara. A pak si občas zahraju s Terezou Černochovou nebo Jesuse a jednou ročně někde vystoupíme s Alicí.

Užil jste si ústecké vystoupení s Terezou Černochovou a Matějem Ruppertem ve Sport Pubu Irská na zimním stadionu? Tereza zde dokonce zahajovala turné…
Užil, bylo to fajn. Lidi byli výborní. Sice reagovali uprostřed písně All The Bitches, až jsme byli dojatí, ale nakonec se zjistilo, že to bylo proto, že jsme dali Polákům první gól. Ale to v zásadě nevadí.

Vnímal jste fotbal jako fanoušek? Přímo v sále na TV monitorech?
Při koncertě na to nemám čas, ale než jsme šli na pódium, s partičkou jsme v šatně postávali před bednou.

Můj známý má na vás hodně pěknou vzpomínku z ústeckého klubu Circus, kde jste – po vystoupení Duškova divadla Vizita na festivalu Kult – jamovali s Vitoušem a Zbrožkem. Jak na to vzpomínáte?
To bylo fajn. Mně se do toho tehdy nechtělo, protože muzika je ještě trošku něco jinýho než mluvený slovo. Ale nakonec se ukázalo, že zrovna v tu chvíli to byla dobrá konstelace. Ještě s námi hrál Míra Honzák na kontrabas a asi i Renda Pařez na kytaru.