Dalším dílem pokračujeme seriál s názvem Lidé sv. Floriána. Právě svatý Florián je patronem profesí, které souvisejí s ohněm – tedy i hasičů. Jako předcházející čtvrtky představujeme v tištěném Jabloneckém deníku další ze sborů dobrovolných hasičů na Jablonecku a jejich "obyčejný" život.

Sbor dobrovolných hasičů Smržovka

Zásahovou jednotku tvoří dvě družstva po šesti mužích. A tento sbor spadá do 3. kategorie JPO. „To znamená, že naši chlapi musí vyjet do deseti minut k větším požárům na pomoc profesionálním hasičům. Většinou vyjíždí do okolních obcí, například Tanvald, Jiřetín, Dolní Smržovka,“ upřesňuje Jana Štekrová, starostka SDH Smržovka a manželka velitele sboru.

Od března do srpna byla výjezdová jednotka přivolána na 21 výjezdů. „Za rok vyjedeme průměrně asi čtyřicetkrát,“ dodala Jana Štekrová. Naposledy zásahová jednotka zasahovala v srpnu u vodárny na Smržovce, kde hořelo seno.

Hojně se sbor účastní soutěží

Nyní se smržovští hasiči připravují na soutěž „Memoriál Bedřicha Kuhna“, kterou sami pořádají a bude se konat už 26. září na smržovském kluzišti od 10 hodin.

Během roku se zúčastňují řady dalších soutěží. Děti se účastní Soptíka, kde trénují požární útok a stříkání na terče na čas. Dále největší hasičskou celoroční soutěží je Plamen, který má dvě kola: podzimní a jarní.

„Naposledy se muži zúčastnili okrskové soutěže v Tanvaldu a děti tentýž den v Maršovicích. Na tyto a další soutěže se připravujeme a trénujeme celý rok,“ uvedla Štekrová.

Pravidelně se sbor účastní místních čarodějnic, Euroregionu, což jsou městské oslavy, dále Vánoční pohody, soutěží okolních sborů, pořádají výlety, soustředění, povinně brigádničí, pořádají kulturní akce. Děti si vedou svoji vlastní kroniku a každé dítě musí získat pět odznaků odbornosti.

„Naše děti se dokonce dostaly do české Guinessovy knihy rekordů,“ s hrdostí líčí Jana Štekrová. V dubnu roku 2007 se Smržovští zúčastnili překonání rekordu s dalšími dobrovolnými sbory o nejdelší hadicové vedení. „Hadice vedly od Karlinek přes kopce až pod Ještěd. Bylo dlouhé 4200 metrů. Zajímavé bylo hlavně v tom, že jím skutečně tekla voda, která naplnila nádrž, nešlo jen o vystříknutí z hadice,“ říká starostka SDH Smržovka.

close zoom_in Jejich vybavení je kvalitní

Dobrovolní hasiči ze Smržovky se mohou pochlubit kvalitním vybavením. Vlastní požární automobil LIAZ CAS25k, který byl vyroben roku 1986.

Nedávno u něj zvětšili nádrž na čtyři tisíce litrů vody, uvnitř auta najde místo devět lidí, vybaven je plovoucím čerpadlem, elektro centrálou a rozbrušovací pilou.

Minulý rok si sbor nadělil ke 140. narozeninám moderní vůz Gaz Gazelle, uvnitř se nachází také plovoucí čerpadlo, elektrocentrála, rozbrušovací pily a dále také mašina PS 12, přenosný agregát, který nasaje vodu z nádrže.

I tento sbor dobrovolných hasičů vlastní veterána TATRU 805, kterou si hasiči zakoupili sami. „Veterána využíváme hlavně na vyhlídkové jízdy při městských slavnostech Euroregion a jednou také na některé ze soutěží jako kuriozitu,“ uvedla manželka velitele.

close zoom_in První pomoc umí poskytnout odborně

Každoročně se sbor vyškolí s Českým červeným křížem, kde se učí dávat rychlou zdravotní pomoc a skládají zkoušky ze zdravovědy.

Podívejte se na další Sbory dobrovolných hasičů
v regionu i mimo něj ZDE

KOZLŮV HASIČSKÝ POČIN: Nemocného Němce našli u řeky

Nejzajímavější letošní výjezd byl do Kořenova. Sbor tam povolali s dalšími dobrovolnými hasiči z přilehlých obcí a vesnic k rozsáhlé pátrací akci.
Z rekreační chaty utekl, nebo lépe řečeno z jeho pohledu, vyšel si na výlet, hluchoněmý Němec, který měl navíc poruchu motoriky.

„Začalo se stmívat a hledali jsme ho v lese. Situace začala být beznadějná,“ popisuje Jakub Štekr, jeden ze synů velitele SDH Smržovka.

„Dostali jsme se k fabrice Cutusin, kde se vyrábějí střívka na salámy a tlačenky. Jeden ze zaměstnanců nám řekl, že ho asi před deseti minutami viděl jít kolem,“ říká Jakub Štekr.

Kvůli jeho porušené motorice si svědci mysleli, že je opilý. Nakonec muže našli na pařezu u řeky Kamenice. „Byl promrzlý, nohy měl ve vodě a bylo zřejmé, že šel kus řekou,“ dodává syn velitele.

autor Hana Langerová