Oblast nacházející se v půli cesty mezi Železným Brodem a Jabloncem je charakteristická svou sklářskou a bižuterní tradicí. Místo je však zajímavé i svými přírodními krásami, dalekými výhledy jakož i množstvím kulturních památek.

Přirozeným centrem turistického ruchu Pěnčínska je Výletní areál Pěnčín. Nabízí mnoho zajímavého ke shlédnutí a může být i výchozím bodem pro výpravy do blízkého okolí.

Při prohlídce kozí farmy s průvodcem za 100 korun pro dospělého a 60 korun za dítě (v letní sezoně) se návštěvníkům dostane výkladu o chovaných plemenech a o technologii výroby sýrů. Možná je i videoprojekce. Na výběr je cca 13 druhů čerstvých kozích sýrů.

Dílna Babky navlíkačky se nachází v prvním patře dřevěné stodoly zemědělského muzea. Hlavní atrakcí je navlékání korálků na tzv. navlékací mašince, které si zde můžete sami vyzkoušet. Pokud se vám podaří navléknout 70 centimetrovou nit, získáte certifikát Babky navlékačky. Součástí dílničky je i velká prodejna „na sběračky", která sezoně rozšiřuje prodejnu v korálkové dílně.

Brusírna skleněných perlí a kozí farma jsou otevřeny po celý rok od 8 do 18 hodin, vyhlídkový vláček jezdí od května do září. Na Černou Studnici a zpět se s ním svezete za 180 korun, respektive 140 děti do 15 a 100 děti do 6 let. Malý okruh na Krásnou vás bude stát 90 korun, a dětská jízdenka je za 70 nebo 50 korun.

Návštěvníci v areálu mohou:

- navštívit souhrnnou prohlídku výroby skleněných perlí a kozí farmy

- absolvovat projížďku vyhlídkovým vláčkem na blízkou rozhlednu Černá Studnice a do Kittlova areálu na Krásné

- vyrobit si svoji bižuterii nebo nalepit skleněné obrázky v „Korálkové dílně"

- nakoupit si skleněné perle, bižuterii a další skleněné předměty v podnikové prodejně

- příjemně posedět na letní terase „U husy"

- pochutnat si na specialitách z kozího sýra či masa v restauraci „U Brusírny"

- nakoupit si ve specializované prodejně kozí sýry a další produkty z kozího mléka a masa

HISTORIE AREÁLU KOZÍ FARMY

První sklářská výroba v oblasti Pěnčínska je zmiňována již v roce 1558 (sklářská huť v obci Huť odtud název obce). Od této doby je ve zdejší oblasti zaznamenáván stálý rozvoj sklářské výroby.

První zmíňky o činnosti v dnešním areálu se datují okolo roku 1820, kdy zdejší pozemky prohlidka-03 a hospodářské stavení čp.4 získává Josef Poselt. V druhé polovině 19. století přecházejí majetky dědictvím do rodiny Fischerů. Jedná se o pozemky, obytný dům (dnešní restaurace), chlévy, stodolu a mačkárnu. Fischerovi zde rozvíjejí sklářskou manufakturu na výrobu skleněných bižuterních výrobků. Výroba dosahuje největšího rozkvětu v první polovině 20. století. Po druhé světové válce je rodina Fischerů odsunuta do Německa a sklářská tradice se přerušuje.

Koncem šedesátých a počátkem sedmdesátých let 20. století je zde vystavěn velký zemědělský závod na chov skotu. Se změnou společenského systému zemědělská výroba ustává a v roce 1993 je již areál opuštěn. V roce 1997 celý komplex budov kupují vlastníci firmy Fipobex, která budovy zachraňuje před totální devastací. Po více než 50-ti letech zde obnovuje sklářskou výrobu a v části budov zachovává výrobu zemědělskou (v podobě chovu masného plemene skotu). V průběhu let 1998-2002 dochází k postupné stavební obnově celého areálu. Konečnou podobu areál dostává v letech 2002-4, kdy jsou sklářské a zemědělské aktivity rozšířeny o podnikání v oblasti turistického ruchu.