Novou operu libereckého Divadla F. X. Šaldy zhlédnou diváci v předpremiéře ve čtvrtek 18. září od 19.00 hodin. Premiéru odehraje divadlo v historické budově o den později. Inscenaci nastudovala režisérka Blažena Hončarivová s dirigentem Františkem Babickým. V roli Rigoletta se střídají Nikolai Nekrasov a Anatolij Orel.

Úspěch překvapil samotného Verdiho

Verdiho Rigoletto byl poprvé uveden v benátském divadle v roce 1851. Dramatičnost a současně melodičnost dalšího mistrovského díla tohoto hudebního skladatele obecenstvo uchvátily.

Jednoznačný a nevídaný úspěch u publika překvapil i samotného skladatele, který v operním světě už dávno nebyl nováčkem a leccos se svými patnácti předcházejícími operami zažil. Hra Victora Huga Král se baví přitom při svém prvním uvedení v Paříži roku 1832 způsobila velký skandál.

Verdi byl doslova ohromen mistrovstvím, s jakým Hugo charakterizoval hlavní postavy dramatu a za cíl své kompozice si kladl dosáhnout téhož výsledku hudebními prostředky. Toužil přivést na jeviště hrbáče, člověka, který dobře ví o nesprávnosti svého jednání, a proto tak hluboce prožívá kletbu,která padla na jeho hlavu.

Již během komponování, které se datuje od podzimu 1850, se do celé záležitosti zapojila cenzura. Příčinou bylo zobrazení zvrhlého francouzského vládnoucího monarchy, kletba, šaškovo znetvoření a ovšem i pytel s mrtvolou. Nakonec však došlo ke kompromisu. Děj byl přesunut do Mantovy a změněna byla i jména všech postav. Melodické nápady, ostrá charakteristika postav a úsilí o dramatickou pravdivost učinily z Verdiho po premiéře Rigoletta s konečnou platností vůdčí osobnost italských skladatelů.