Klemencovsko - budova Městského muzea se sklářskou expozicí na náměstí 3. května - vstupné zdarma
Průčelí domu čp. 197 tzv. ,,Klemencovska“ bylo v roce 1936 zakomponováno do moderní budovy spořitelny. Objekt současné spořitelny je postaven na místě tří starších staveb – zděných domů čp. 36 a čp. 37 a roubeného domu čp. 197. Štítové průčelí ,,Klemencovska“ (1792) je tvořeno podsíní, vynášenou bohatě vyřezávanými dřevěnými sloupy s kamennými patkami. Na podsíň dosedá roubené dvouosé patro z trámů spojených v nároží na rybinu. Mansardová střecha je kryta dřevěným štípaným šindelem. Objekt je v současné době sídlem Městského muzea. Je zde umístěna poutavá sklářská expozice a unikátní galerie světoznámých sklářských výtvarníků J. Brychtové a S. Libenského.
Běliště - národopisná expozice Městského muzea - vstupné zdarma
Přízemní roubené stavení na obdélném půdorysu kryté sedlovou břidlicovou střechou je opatřeno bohatě členěnou lomenicí. Stavba z roku 1807 reprezentuje tradiční lidovou architekturu pojizerské oblasti. Původně zde byla koželužna, což dokládá nápis na záklopovém prkně: ,Léta Páně 1807 dne 6. Juny. Tento dům je vyzdvižený s pomocí Boží a nákladem pana Jana Brožka, souseda zdejšího a mistra počestného řemesla koželužského. Mistr tesařský Jan Šída z Jesennýho. Tovaryši jeho též tam ocat”. Od roku 1998 je zde otevřena stálá národopisná expozice Městského muzea. Každá z devíti místností je zaměřena na určitou oblast historie Železného Brodu a nejbližšího okolí.
Kostel sv. Jakuba Většího - vstup zdarma - kostel zpřístupněn 20. září 10.00 – 12.00 a 13.00 – 16.00
Kostel sv. Jakuba Většího je nejvýznamnější dominantou Kostelního vršku. Spolu se zvonicí, kostnicí, farou, ohradní zdí, schodištěm a smírčím křížem tvoří součást barokního areálu. Jedná se o zděnou jednolodní stavbu s půlkruhově uzavřeným presbytářem, sakristií na severní straně a kaplí na jižní straně. Kostel sv. Jakuba Většího byl vystavěn na místě staršího dřevěného kostela ze 14. století. Převážná část dnešní stavby je pozdně barokní z let 1762 – 1763, fundátorem stavby byl Karel Josef Desfours. Okolo kostela býval hřbitov, který byl zrušen v roce 1885.
Kostel sv. Jana Nepomuckého na Poušti - vstup zdarma - zpřístupněn po oba dny od 12.00 do 16.00
Výstava fotografií Václava Kupského a fotodokumentace oprav kostelíčku.
Na oblíbeném poutním místě zvaném Poušť stojí barokní kaple sv. Jana Nepomuckého. Kostelík, který nechal postavit hrabě Karel Josef Desfours, byl roku 1769 vysvěcen. V roce 1861 zde byla dostavena rodinná hrobka, do níž byly převezeny ostatky příslušníků hraběcí rodiny z Prahy a Jičína. Od devadesátých let minulého století zde probíhají záchranné práce. Dnes jsou v této významné památce pořádány tradiční koncerty a výstavy, z jejichž výtěžků jsou získávány prostředky na obnovu.