Pátý medailérský salon je již třetí přehlídkou tvorby členů Asociace umělců medailérů pořádanou v Muzeu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou.

5. SALON 2009 – ASOCIACE UMĚLCŮ MEDAILÉRŮ

Odborná i laická veřejnost má možnost posoudit nejen tradiční žánry spadající do medailérského oboru – medaile a plakety ražené i lité, stříbrné pamětní mince, ale také volnou sochařskou tvorbu, kresby, insignie a to od 23 výtvarníků z celé České republiky.

Salonu ze zúčastnili: František Bálek, Jaroslav Bejvl, Jiří Dostál, Jiří Harcuba, Jan Hásek, Petr Horák, Valeria Koškina, Marie Leontovyčová, Jan Lukáš, Vladislav Mašata, Lenka Nebeská, Miroslava Nová, Zdeněk Josef Preclík, Jan Smrž, Bohumil Teplý, Oldřich Tlustoš, Jiří Věneček, Jaroslav Veselák, Christopher Vinz, Jiří Vlach, Marie Zábranská, Bořek Zeman, Karel Zeman.

LADISLAV KOZÁK 1934 – 2007

Výstava medailí, plaket, mincí, plastik a kreseb je druhým lákadlem do jabloneckého muzea.

Ladislav Kozák je absolventem Vyšší uměleckoprůmyslové školy v Turnově a Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. Po studiu se věnoval užitému umění, v 60. letech jej přitáhlo medailérství – lité i ražené medaile a plastiky.

close zoom_in

Velkému počtu návštěvníků jabloneckého Muzea skla a bižuterie bude připadat jméno Ladislav Kozáka naprosto neznámé, ale denně se setkávají s jeho díly.

Je tvůrcem českých oběžných mincí v hodnotě 10 Kč a 50 Kč. A právě padesátikoruna byla v roce 1993 v kalifornském Anaheimu oceněna jako nejlepší oběžná mince roku.

Je také autorem první historicky ražené mince v nově založené mincovně v Jablonci.

Laická i odborná veřejnost se na výstavě seznámí s průřezem díla Ladislava Kozáka - pamětními mincemi, raženými i litými medailemi a plaketami a plastikami, které nebyly od konce 60. let vystavovány, i když vznikaly souběžně s medailérskou a výstavní tvorbou.