Dobrým marketingovým tahem, jak nalákat další kategorii návštěvníků do Galerie Belveder, by mohlo být spojení piva a skla s kreslenou postavičkou z vtipů smržovského kreslíře Petra Urbana. Na letní měsíce připravují kurátoři Muzea skla a bižuterie v Jablonci výstavu pivního skla od 18. století po současnost.

V Galerii Belveder představí nejen typické exempláře, ale též zajímavosti, návrhy vzešlé ze soutěže sklářských škol regionu nebo práce předních českých návrhářů Jana Čapka a Ronyho Plesla, Designéra roku 2011. „Dozvíte se též něco o historii vaření piva v kraji," doplňuje ředitelka muzea Milada Valečková. Výstavu doprovází výrobky vratislavického pivovaru Konrad a zbrusu nové, speciálně pro tuto příležitost vytvořené vtipy Petra Urbana.

Vernisáž výstavy „A přece se točí! Pivní holby, korbele, půllitry a sklenice od A po Z" v úterý 19. června bude spojena se křtem knihy pivních obrázků Petra Urbana. Zájemci si expozici budou moci prohlédnout až do 28. září.

Historie v kontextu současné tvorby

V objektu Galerie Belveder, kde na počátku 20. století bývala zavedená restaurace, se návštěvníkům představí část bohaté sbírkové kolekce muzea, která čítá několik set exemplářů pivního skla od 18. století až po současnost. Z nich byly pro výstavu vybrány nejen typické exempláře, ale i některé kuriozity a zajímavosti. Co se do nich točilo ukáže stručně zpracovaná historie pivovarnictví v regionu.

Výstava připomene i letošní kulaté výročí vratislavického pivovaru Konrad, který je z historického hlediska pokračovatelem jablonecké tradice vaření piva. Současnost zastupují realizované návrhy renomovaných designérů Jana Čapka a Ronyho Plesla, budoucnost pivních sklenic pak prezentují práce studentů středních sklářských škol regionu, pro které byla vyhlášena soutěž na vytvoření nových návrhů.

Část vtipné série musí jít za plentu

Výstavu dále doprovodí právě pro tuto příležitost vytvořené kresby Petra Urbana. Uspořádané v originální knížku si je budou moci návštěvníci na výstavě zakoupit. „Petra Urbana jsme původně jen požádali, jestli by pro nás nebyl ochotný udělat obrázek pro plakát a pozvánku," vysvětlila nezvyklé spojení ředitelka muzea Milada Valečková.

Jenže humorista si zřejmě hodně nabrousil tužku a trochu se rozmáchl. „Po dvou měsících volal, ať si přijedeme vybrat, že už má osmdesát úplně nových obrázků jen pro naši výstavu. Tak jsme si řekli, že by byla škoda je neukázat," dodala Valečková. A protože ne všechny Urbanovy obrázky lze vystavit veřejně, bude pro milovníky Pivrncova světa zřízena i „galerie za plentou".

A znovu se zde roztočí pivní pípy

K výstavě připravují také zajímavý doprovodný program. „Návštěvníci budou při prohlídce výstavy vyplňovat kvíz, za což budou na závěr „hořce" odměněni. „Po dobu výstavy uspořádáme také několik ochutnávek pivních speciálů – zažijeme třeba černý pátek 13. července nebo červenou sobotu," doplnil kurátor výstavy Petr Nový.