Deník pro Vás připravil nový seriál s názvem Lidé sv. Floriána. Právě svatý Florián je patronem profesí, které souvisejí s ohněm – tedy i hasičů. Pravidelně vás tak budeme seznamovat se sbory dobrovolných hasičů na Jablonecku a s jejich životem.

Sbor dobrovolných hasičů Proseč nad Nisou

Pomáhají, kde je potřeba. „Zvedají“ je profesionální kolegové nejen k požárům, polomům a technickým haváriím.

Pět Prosečských u profíků také pracuje. Ostatní se živí například jako pokrývač, soustružník či člen bezpečnostní služby. Většina z nich tu u hasičů vyrostla od mala.

Vozový park SDH Proseč: Lada Niva - velitelské vozidlo. CAS 24 - Tatra 815 terno - zásahové vozidlo. V březnu 2005 je pořídilo město Jablonec.

Lidé je ale nevidí jen v plné zbroji. Chodí se k nim i pobavit. „Zajišťujeme čarodějnice, mikulášskou, okresní branné soutěže na podzim. K tomu děláme i vepřové hody,“ říká starosta SDH Proseč Martin Marek.

Nejen oblast Proseče, ale i krajina Polabí

Do územní působnosti patří především Proseč, ale při složitých situacích vyjíždějí i dál. S polní kuchyní krmili v roce 2002 při povodních strávníky v nejvíce zasažených oblastech na Litoměřicku a Mělnicku. U Neratovic pomáhali na statku.

Bude-li je potřeba, pojedou znovu, třeba na druhý konec republiky. "Proto jsme přece tady," říkají skromně.

Soutěže nejsou pro ně prioritou

„Na soutěže ale moc nejezdíme, nejsou peníze na vybavení, které nestojí zrovna málo,“ přiznává skromně starosta. Po deseti letech se na jednu nedávno vypravili do Velkých Hamrů. Skončili třetí z osmnácti.

close zoom_in

Soutěže jsou náročné nejen na přípravu, ale především na vybavení. Peníze získávají kde se dá. Velkou část z potřebné sumy dostávají od města Jablonce. Pak utrží i nějaký výtěžek z akcí.

A sponzoři? "Málo. V dnešní době opravdu málo," krčí rameny prosečský starosta hasičů. Spíše slyší nářky on: "Je krize, nemáme." Ale jsou i ti, kteří na "své dobráky" stále pamatují.

Další informace a zajímavé příběhy hasičů z vašeho regionu i celé ČR naleznete ZDE

Budou míst své nástupce a pokračovatele?

Mládežnické a dětské oddíly hasičů. Dříve se v každé vesnici kluci, ale i holky předháněli, kdo už chodí do hasičárny. Dnes už to není pro děti prioritou. "Ze strany dětí ani rodičů není zájem," konstatuje Marek.

Dnešní dobrovolní hasiči v Proseči ale u hasičárny vyrostli. Starosta Martin Marek je pochopitelně jedním z nich. "Hasiči tenkrát přišli do školy na základku a nabídli nám ať přijdeme, že budou zakládat kroužek. Tak jsme přišli," vzpomíná Marek.

Mládež a děti dobře fungovaly do roku 1990. Pak se chlapci už jako dospělí muži v roce 1999 vrátili. Co bude, až půjdou do hasičského důchodu? Nikdo není. Přitom historii mají bohatou. Vznik sboru se datuje rokem 1871.

Bývalému kolegovi věnují pietně-sportovní setkání

V plné hasičské síle z kolektivu dobrovolných hasičů při dopravní nehodě tragicky odešel před několika lety Michal Pelant. "Od té doby pořádáme nohejbalový turnaj Memoriál Michala Pelanta. Sejdeme se v vzpomeneme," vysvětluje starosta SDH Proseč Martin Marek.