Vzpomínka na všechny věrné zesnulé, Svátek zesnulých, Památka zesnulých či čistě lidově Dušičky. Názvů tohoto svátku připadajícího na tento víkend je mnoho. Někteří vyrazí s rodinou na hřbitovy, kde zapálí svíčku u hrobu svých blízkých, někdo může dnes od 20 hodin vyrazit do kina Junior, kde si přichystali filmovou specialitu, kterou jinde v Libereckém kraji neuvidíte.

Ano, chystá se další nálož těch nejlepších krátkých hororů. Démoni, příšery a co je úplně nejhorší: lidi. Program iShorts, nese podtitul Monster Cabaret je plný hodně děsivých, trochu šokujících a občas překvapivě vtipných krátkých hororů.

„Začneme pár klasikami, ve kterých všechno vypadá normálně až do chvíle, kdy se něco strašlivě příšerně zvrtne. Třeba takový rodinný piknik nebo obyčejná projížďka s tátou. Ony statistiky neříkají nadarmo, že vás s největší pravděpodobností zabije někdo blízký. Španělé o tom asi ví svoje, protože právě odtud jsou filmy La Cruz a Piknik oceněný na festivalech v Malaze a ve Varšavě," jmenoval Petr Horák, který je zakladatelem iShorts.

Staří tvůrci s novými filmy

Jistota mezi vyvražďovačkami je antologie kraťasů Bloody cuts, kterou pravidelní diváci znají díky brutální pohádce Suckablood, která se promítala vloni. Film Don't move je jejich nejnovějším počinem a ano, je opět drsný.

Samozřejmě nemohou chybět staří dobří démoni, ať už zrovna posednou rozpadající se pouť, jako je to v irském Ghost train, nebo tatínka hlavního hrdiny, jako je to ve výborném found footage filmu La boca del León.

Jako už tradičně nebudou diváci pouze řvát hrůzou. Miláček všech, kteří se na iShorts podílejí, je hororová komedie nadšeně přijatá od Seattlu až po Tribecu s názvem Fool's day. Ta ukazuje, jak to vypadá, když na základní škole maličko přeženete aprílový žert.

Co je iShorts?

iShorts je nezisková organizace, která se snaží propagovat krátké filmy společně s jejich autory. Program každé projekce je sestaven na určité téma. Pravidelně přináší krátké filmy z významných filmových festivalů.