Ozvěny festivalu v regionech zahajuje nový filmový snímek Alice Nellis Mamas a Papas, který je mozaikou osudů několika manželských či partnerských dvojic, které v určitém zlomovém bodě života řeší otázky chtěného, nechtěného, vytouženého nebo zmařeného rodičovství. Tento film je na programu ve čtvrtek 8. dubna od 20.00 hodin.

Od pátku do neděle jsou na programu tři filmové snímky denně. Prvním snímkem nedělního programu je nový film skandálního Bruna Dumonta Hadewijch – mezi Kristem a Alláhem.

Úplně na závěr, v neděli 11. dubna, pak diváci dostanou Školu života od režisérky Lone Scherfigové, českému divákovi už dobře známé. Scénář Školy života napsal spisovatel Nick Hornby, který skutečné události vetkl zábavný, kousavý, všímavý a chytrý styl.

Co je Febiofest

Filmový festival Febiofest založila v roce 1993 nezávislá filmová a televizní společnost Febio. V období přechodu od komunismu k demokracii a tržní ekonomice poskytla společnost Febio příležitost natočit své filmy téměř všem významným českým filmařům, a to včetně Věry Chytilové, Juraje Jakubiska, Jiřího Menzela, Jan Jireše, Jan Hřebejka a dalších.

Febiofest začínal jako akce pořádaná téměř bez peněz, ale s nadšením pro přátele a filmové fanoušky během let vyrostl ve velký filmový festival, který si ale stále zachovává svůj původní profil a cíl: všechno pro diváka.

Febiofest je pražským filmovým festivalem a je situován do multiplexu Village Cinemas Anděl na pražském Smíchově, kde garantuje ve všech 12 kinosálech výjimečnou technickou kvalitu promítání pro všechny formáty, stejně jako dokonalé pohodlí pro festivalové diváky.

Festival probíhá na dvou dalších unikátních místech: v kině Ponreo, určenému pro filmové kopie Českého filmového archivu, a ve speciálním video auditoriu, které se každý rok mění a které nabízí vybrané filmy ve veřejném prostoru jako například nádraží nebo kostel, a to zdarma.

Filmařům a hvězdám nabízí Febiofest příjemný pobyt v Praze, v hotelech výhodně situovaných nedaleko od festivalového kina a pražského Starého města. Během posledních let uvedli osobně své filmy na Febiofestu takoví slavní režiséři a herci jako například Claude Lelouch, Roman Polanski, Volker Schlöndorff, István Szabó, Tsai Ming-Liang, Tom Tykwer, Hal Hartley, Andrej Končalovskij, Armin Mueller Stahl, Nikita Michalkov, Carlos Saura nebo Claudia Cardinale.

Program Febiofestu zahrnuje filmy všech délek, žánrů a formátů a přináší domácímu publiku to nejlepší z posledního roku včetně distribučních premiér, retrospektiv a profilů.

Objevuje také nová teritoria a neznámé filmaře, přináší sekci věnovanou gay a lesbickým filmům, dětským snímkům a také experimentálnímu filmu.
Díky programu, přinášejícímu v širokém záběru to nejlepší a nejnovější z celého světa, kvalitním projekcím a slavným hostům, přitahuje festival každý rok početnější, otevřené a zvídavé publikum všech věkových kategorií a vzbuzuje zájem domácí kritiky a tisku, stejně jako místních distributorů.

Febiofest uděluje každoročně na základě hlasování českých filmových kritiků prestižní cenu české kritiky Kristián, a to ve třech kategoriích: hraný film, dokumentární film a animovaný film. K těmto cenám festival nedávno přidal také cenu za celoživotní dílo, kterou udělují čeští diváci.